WIENIAWA – Parafia pw. św. Katarzyny

• Wikariusz:
    • ks. Andrzej Pyzik

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 9.30;
    • 12.30;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 17.00 (maj, czerwiec, październik)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Brudnów, Kłudno, Kochanów, Plec, Pogroszyn, Ryków, Sokolniki Suche (część), Wieniawa, Wola Brudnowska, Zawady
  • Odpusty:
    • św. Katarzyny (25 listopada),
    • MB Szkaplerznej (niedziela po 16 lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 24 listopada
  • Kościół filialny:
    • pw. Matki Odkupiciela Kościoła w Brudnowie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 11.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej, kaplica,
      • Przytycka 3, Wieniawa
      • T: +48 48 673 00 91
  • Historia:

Wieniawa pierwotnie była wsią szlachecką, a w XIV w. stanowiła własność Mikołaja, dziekana kieleckiego. W II połowie XV w. została nabyta przez Wieniawitów, którzy zaczęli swoją część wioski nazywać Wieniawą, a dla pozostałej zachowała się nazwa Kłodno (dziś Kłudno). Pierwotny drewniany kościół pw. NMP i św. Katarzyny został zbudowany w 1264 r. przez ks. Hieronima Strzembosza. W początkach XIV w. Mikołaj, dziekan kielecki, dobudował do istniejącego kościoła murowaną kruchtę, zakrystię i kaplicę św. Stanisława w stylu gotyckim. W II połowie XIV w. zbudowano murowany kościół. W 1510 r., staraniem proboszcza Stanisława Młodeckiego, kościół przebudowano i nadano mu styl renesansowy. Świątynia była restaurowana w początkach XX w. Wnętrze zostało odnowione w latach 1987–1999 staraniem ks. Jana Blicharza. Parafia została erygowana 13 IV 1369 r. przez abp. Jarosława Skotnickiego. Kościół jest budowlą orientowaną. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Szkaplerznej, który jest czczony jako cudowny.

MAPA DOJAZDU: