Wigilijny płomień nadziei i miłości

Konferencja nt. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zdjęcie: Marta Deka / FOTO Gość

Już ćwierć wieku blask świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przypomina o solidarności z najbardziej potrzebującymi dziećmi.

Hasło tegorocznej 25. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom brzmi: „Świeca, która tworzy polską wigilię”. O idei akcji opowiada ks. Rober Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas:

– Pomysł zrodził się w 1994 roku na zebraniu księży dyrektorów diecezjalnych Caritas, które odbyło się w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Początkowo akcja nosiła nazwę „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Świeczki miały stać na wigilijnym stole przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Potem postanowiono, że dochód z ofiar za świece przeznaczony będzie na pomoc dzieciom. Wtedy projekt otrzymał oficjalną nazwę, czyli Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – mówi.

Akcja, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się od I Niedzieli Adwentu i będzie trwać do 24 grudnia. W tym czasie Caritas Diecezji Radomskiej rozprowadzonych będzie ok. 65 tys. świec.

– Nabywając świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wspieramy programy leczenia, programy opieki nad osieroconymi i pozostawionymi bez opieki, dożywiania i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz inne dzieła radomskiej Caritas. Już teraz w imieniu Caritas Diecezji Radomskiej składamy serdeczne podziękowanie za wyjątkowe zaangażowanie w akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Mamy nadzieję, że również w tym roku będziemy mogli liczyć na pomoc i wspólnie uda nam się realizować dzieła charytatywne Caritas. Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o młodych. – dodaje ks. Kowalski.

Warto dodać, że od 2000 roku do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dołączyły Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.