Woda i szczepionki. Lenia pomoc bezdomnym

379

Letnie upały zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Streetworkerzy Caritas Radom zapraszają do włączenia się w zbiórkę wody dla bezdomnych.

– Osoby bezdomne nie maja dostępu do wody pitnej. Dlatego zbieramy dla nich wodę butelkowaną. Osoby prywatne, czy instytucje, które zechcą nas w tej zbiórce wesprzeć prosimy o dostarczenie butelek z wodą do Schroniska dla Bezdomnych Noclegownie dla Kobiet i Mężczyzn prowadzonych przez Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Zagłoby 3 w Radomiu. Można to zrobić przez 7 dni w tygodniu od godz. 8.00 do godz. 20.00. W upały rozwozimy tę wodę po pustostanach oraz rozdajemy tym osobom, które do nas przychodzą. Bezdomni w miejscach w których koczują nie mają dostępu do bieżącej wody, więc zbierają deszczówkę – mówi Dagmara Kownacka, streetworkerka Caritas Diecezji Radomskiej.

Drugim zadaniem, które stawiają sobie streetworkerzy to przygotowanie bezdomnych do zapowiadanej kolejnej fali pandemii poprzez ułatwienie im przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Szczepienia ułatwią bezdomnym pobyt w placówce noclegowej.

– Żeby osobę bezdomną doprowadzić do szczepienia to jest proces bardzo złożony. Zaczynamy od wyrobienia takiej osobie dowodu osobistego – jeśli go nie posiada. Bezdomny musi się umyć, ogolić, zrobić sobie zdjęcie, złożyć wniosek w Urzędzie Miasta i potem ten dowód odebrać. Dopiero wtedy może iść na szczepienie, na które już my umawiamy. Dużym problemem jest też dopilnowanie, aby bezdomny przyjął drugą dawkę szczepionki. To co zauważyliśmy pozytywnego to to, że oni bardzo się cieszą, jak już mają zaświadczenie o szczepieniu. Są nawet wdzięczni i dziękują nam za pomoc. Za żadne nasze działania wcześniejsze nigdy nie byli tak wdzięczni. Dla nich załatwianie takich prozaicznych spraw po prostu ich przerasta – podkreśla pani Dagmara.

Pod opieką radomskich streetworkerów jest ponad stu bezdomnych, jednak na razie tylko cztery osoby zaszczepiły się dwoma dawkami.

– Naszym celem jest, żeby udało się zaszczepić minimum 30 osób, a mamy 107 podopiecznych zasiedlających miejsca niemieszkalne. Zdecydowanie prościej jest z tymi osobami, które korzystają z Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn. Oni w większości już są po szczepieniu – dodaje pani Dagmara.