Pomoc z Żarnowa na Ukrainę

Strażacy z Żarnowa pomagają ukraińskim parafianom ks. Krzysztofa Wilka. Foto: Łukasz Jakóbczyk.

Paczki od strażaków z OSP w Żarnowie i Kół Gospodyń Wiejskich trafią do trzech ukraińskich parafii, których proboszczem jest, pochodzący z parafii Żarnów, ks. Krzysztof Wilk.

Pomysł pomocy humanitarnej dla parafian ks. Wilka narodził się wśród strażaków tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

– Dlaczego ks. Krzysztof? Dlatego, że pochodzi z naszej parafii i pomoc, którą zbieramy dla niego trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Wraz z darami wręczyliśmy list dla ks. Krzysztofa i jego parafian wyrażający solidarność i wsparcie modlitewne. – mówi Jarosław Smak, zaangażowany w zbiórkę.

Ks. Krzysztof Wilk od 2004 roku duszpasterzuje na Ukrainie; w pierwszych latach była to Biała Cerkiew, a teraz jest proboszczem trzech ukraińskich parafii pod Kijowem.

Jak mówią strażacy, początkowo dary miały zostać przetransportowane do granicy i stamtąd odebrane przez księdza. Ostatecznie jednak ks. Krzysztof po dary przyjechał osobiście. Kilka dni temu przyjechał do Polski przywożąc z tamtych terenów uciekających przed wojną uchodźców. We wtorek odwiedził rodzinną parafię Żarnów i odebrał część paczek przygotowanych przez strażaków; nie wszystkie udało się zapakować do busa. Odbierając je nie krył wzruszenia ilością zebranych darów i w imieniu swoich parafian dziękował za zorganizowaną pomoc.

– Zbiórkę zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna w Żarnowie. Do naszej zbiórki dołączyły się Koła Gospodyń Wiejskich z Żarnowa, Soczówek, Szkoła Podstawowa z Klewa, Stowarzyszenie Skórkowice, Stajnia Artystyczna Marcinków oraz osoby indywidualne. W paczkach znalazły się przede wszystkim konserwy, makarony, woda, soki, artykuły higieniczne dla dzieci, chemia domowa, proszki, płyny do prania, mycia naczyń, kąpieli, a także leki, środki opatrunkowe oraz artykuły dla dzieci. – wylicza Jarosław.

Nie była to jedyna zbiórka prowadzona na terenie Żarnowa i okolic. Punkty zbiórek prowadzą m.in. parafia św. Mikołaja w Żarnowie oraz Urząd Gminy Żarnów.

– Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz osobom i stowarzyszeniom zaangażowanym w akcję. Potrzeby parafian ks. Krzysztofa są duże, dlatego kontynuujemy zbiórkę i liczymy na Waszą pomoc! – napisali strażacy na swoim profilu facebookowym.

Zdjęcia: Łukasz Jakóbczyk.

Failed to get data. Error: