Wspominamy i modlimy się o pokój

1554
Bp Henryk Tomasik. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Obejmujemy naszą modlitwą wszystkich kapłanów, którzy byli ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Wspominamy także heroizm polskich księży. – mówił bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. sprawowanej w radomskiej katedrze z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Dziś, 29 kwietnia, przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium. W czasie II wojny światowej więziono i mordowano w nim przede wszystkim duchownych.

– Obejmujemy naszą modlitwą wszystkich kapłanów, którzy byli ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Wspominamy także heroizm polskich księży. Od 1940 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau gromadzono księży z całego świata. W sumie przebywało tam 2720 duchownych, wśród nich 1780 było Polakami. Nie przeżyło 868. Wśród zmarłych było trzech naszych błogosławionych księży: bracia Kazimierz i Stefan Grelewscy oraz Franciszek Rosłaniec. – mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

 

Tablica upamiętniająca kapłanów Diecezji Sandomierskiej, którzy zginęli w obozach śmierci w czasie II wojny światowej. Katedra Radomska. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

 

Pięciu Błogosławionych Księży Męczenników II wojny światowej. Katedra Radomska. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup przypomniał również historię wyzwolenia obozu. Stało się to 29 kwietnia 1945 r. o godz. 17.25, a dokonał tego przez przypadek niewielki amerykański odział. Stało się to tuż przed planowanym w tym samym dniu o godz. 21.00 zniszczeniu obozu przez Niemców. Uratowani przed śmiercią księża-więźniowie widzieli w tym cud uczyniony za wstawiennictwem św. Józefa, do którego od 22 kwietnia odprawiali nowennę z prośbą o ocalenie. Wdzięczni za uratowanie rokrocznie 29 kwietnia pielgrzymowali do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

– Dzisiaj duchowo kontynuujemy tę modlitwę, tę tradycję. Wspominamy wielkich ludzi: trzech naszych błogosławionych, bp Michał Kozal, kard. Adam Kozłowiecki, abp Ignacy Jeż, ks. Kazimierz Majdański. Byli dla swoich współbraci wzorem. Przy wejściu do obozu, na ścianie kaplicy „Śmiertelnego Lęku Pana Jezusa” znajduje się tablica: „Tu, w Dachau co trzeci zamęczony był Polakiem. Co drugi z więzionych tu Księży Polskich złożył ofiarę z życia. Ich Świętą pamięć czczą Księża Polscy – Współwięźniowie”. Dzisiaj kiedy padają pytania o miejsce Kościoła w życiu publicznym, trzeba przypominać o ofierze polskich księży, którzy ginęli za Polskę i wiarę. Księża, którzy zginęli w czasie wojny, byli obrońcami wiary i polskiej kultury. – prosił ordynariusz.

Dziś zaplanowana była pielgrzymka polskich księży do Dachau w 75. rocznicę wyzwolenia obozu. Niestety z powodu epidemii nie odbyła się. Zamiast tego w całej Polsce odbyły się Msze św. w intencji duchownych – ofiar totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 


 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "invalid_grant",
  "error_description": "Token has been expired or revoked."
}
See here for documentation.