Zaproszenie na 400-lecie objawień św. Anny w Smardzewicach

1319
Obraz Św. Anny z kościoła w Smardzewicach. Z prawej: w sukienkach w ołtarzu głównym. Foto: arch. sanktuarium.

Uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce 26 lipca 2020 roku. Podczas Mszy św. zostanie poświęcony gruntownie odrestaurowany ołtarz główny i obraz św. Anny, patronki Sanktuarium i parafii.

– Uroczyste obchody 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach będą miały miejsce 26 lipca 2020 roku, podczas Mszy świętej, o godzinie 12.00, której będzie przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup poświęci, gruntownie odrestaurowany ołtarz główny św. Anny jak również znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza obraz św. Anny, patronki Sanktuarium i parafii. Naszych parafian jak też wszystkich sympatyków naszego Sanktuarium bardzo serdecznie zapraszamy. – mówi o. Zienkiewicz. – zaprasza o. Marek Zienkiewicz OFMCov., proboszcz parafii w Smardzewicach.

Historia sanktuarium w Smardzewicach – miejscowości leżącej w dolinie rzeki Pilicy nad Zalewem Sulejowskim, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego – sięga XVII wieku.

– To tutaj w roku 1620 objawiła się św. Anna wieśniakowi, polecając mu wybudowanie kapliczki dla czci Jej Córki Maryi i Wnuka Jezusa. Wojciech Głowa przejął się tym bardzo, a św. Anna potwierdziła swą misję licznymi cudami i uzdrowieniami, zwłaszcza przez wodę ze źródełka. Wieść ta rozeszła się bardzo szybko i do Smardzewic przybywały rzesze pielgrzymów. Od 1639 roku opiekę nad nimi sprawowali franciszkanie. Tak wielu ludzi garnęło się do św. Anny. I nikt nie odchodził bez Jej pomocy. Tutaj również św. Anna uprosiła cudowne urodziny przyszłego biskupa Stanisława Zbąskiego, który pobudował murowaną świątynię, w której dalej św. Anna jest czczona. – opowiada o. Marek.

Trudne czasy dla sanktuarium to potop szwedzki, kiedy kościół został ograbiony, a potem zabory i kasata zakonu franciszkanów. Zakonnicy do Smardzewic wrócili dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

– Franciszkanie świadomi pomocy św. Anny założyli tu Nowicjat dla kandydatów do Zakonu, aby od Niej i pod Jej opieką uczyli się czcić i kochać Jezusa i Maryję. Wśród nich byli męczennicy peruwiańscy: bł. Michał Strzałkowski i bł. Zbigniew Tomaszek. – opowiada o. Marek.

Św. Anna wciąż zdobywała swoich czcicieli licznymi łaskami, czego dowodem są świadectwa z dawnych czasów oraz współczesne, a w rozkrzewianie jej kultu zaangażowani są parafianie ze Smardzewic.

– W tym Jubileuszowym Roku 400-lecia objawień „nasza” św. Anna ponawia swe zaproszenie. Tym razem do pięknie odnowionej świątyni i Jej obrazu. Pewnie czuje się Ona o wiele młodsza, a my przy Niej czujemy się jak na kolanach Babci. To wspaniałe miejsce! I choć same uroczystości wypadają 26 lipca, to św. Anna przyjmuje każdego dnia. Nawiedzając Ją dajemy Jej szansę, aby zmieniła nasze serca i nasze życie, bo Ona je dobrze zna. Zna też ogromną miłość Jezusa i Jego uległość swojej Babci. Kochajmy naszą niebieską Babcię i tulmy się do Niej z wiarą pełną ufności. Jesteśmy Jej drogimi wnukami… – dodaje o. Marek.