600-lecie parafii w Zakrzewie

Ks. Ireneusz Kosecki - proboszcz parafii w Zakrzewie. Foto: ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W najbliższą sobotę i niedzielę parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie świętować będzie jubileusz 600-lecia istnienia. Mszy św. jubileuszowej w niedzielne południe przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. Uroczystości uświetni Koncert Filharmoników Lubelskich i Roberta Grudnia.

Uroczystości jubileuszu parafii rozpoczną się w sobotę, 5 sierpnia, o 11.00 od występu szkolnego zespołu ludowego „Zakrzewiaki”. Ten dzień jest szczególnie poświęcony twórczości ludowej. Zakończy go koncert zespołu „niamaGotu”.

Drugi dzień obchodów rozpocznie się od „Korowodu historycznego” o 10.30, a następnie wystąpią filharmonicy lubelscy z Robertem Grudniem. – Koncert pod tytułem „Filharmonicy Lubelscy – Robert Grudzień prezentuje” rozpocznie się o godz. 11.00. W programie usłyszymy „Mszę D-Dur” Antonína Dvořáka, a wystąpią: Chór „Lutnia Lubelska” Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie oraz soliści: Ewa Wołoszkiewicz – sopran, Michał Wajda-Chłopicki – alt, Nazar Lozinski – tenor, Andrzej Gładysz – baryton, Tomasz Mazur – bas, Robert Grudzień – organy, a także dziecięcy zespół ludowy „Zakrzewiaki”. Narratorem koncertu będzie słynna aktorka Anna Seniuk. – zapowiada Kamila Wrzesińska.

Po koncercie o 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta, której będzie przewodniczył Biskup Henryk Tomasik, ordynariusz radomski. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie pamiątkowej tablicy, dębu „Janowego” i VIII. Kamienia Jubileuszowego.

W popołudniowej części uroczystości wystąpi „Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego” (godz. 16.00) oraz chór Gospel Radom (godz. 18.00). Występy rozdzieli konkurs z wiedzy o historii. Na zakończenie wystąpi zespół „Lolek Orkiestra” z Zamościa, a całość uroczystości zamknie pokaz ogni sztucznych o 21.00.

Warto wspomnieć, że przygotowania duchowe do Jubileuszu 600-leica parafii w Zakrzewie zapoczątkował w 2007 roku śp. biskup Stefan Siczek, a przez kolejne lata przy Alei 600-lecia (droga nr 740) biegnącej przy cmentarzu, ustawiano kamienie upamiętniające wybitne postacie parafii, żyjące w kolejnych stuleciach. W roku jubileuszu, na pamiątkę tego wydarzenia, ustawiony został 15-tonowy kamień granitowy, który będzie ósmym kamieniem jubileuszowym.

Historia parafii ma swój początek w początkach XV wieku. Pierwszy kościół został erygowany 1 sierpnia 1417 roku, a fundatorem był najprawdopodobniej ówczesny właściciel Zakrzewa, Andrzej herbu Lewart. Wszystko wskazuje na to, że wraz z otwarciem świątyni powstała także parafia. Parafia należała początkowo do diecezji krakowskiej, później kieleckiej, sandomierskiej, a obecnie radomskiej.

Organizatorami uroczystości jubileuszowych są: ks. Ireneusz Kosecki – proboszcz parafii w Zakrzewie, Sławomir Białkowski, wójt Gminy Zakrzew, Mirosław Ślifirczyk – Starosta Radomski, Krystyna Smolińska – dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie, Ewa Bartel – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie, Barbara Ślusarczyk – dyrektor Publicznego Przedszkola i Zofia Maj – dyrektor Biblioteki Gminnej.