„Ze strony Stolicy Apostolskiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawa beatyfikacji i ogłoszenia męczeństwa Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza mogła być prowadzona…”. O rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego poinformował Biskup Henryk Tomasik podczas dzisiejszego spotkania formacyjnego dla księży w radomskim seminarium.
Bp Henryk Tomasik:
Msza św. inaugurująca proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza i pierwsza sesja odbędą się w sobotę 1 grudnia br. w radomskiej katedrze o godz. 11.00.
Zostały już dokonane ważne czynności przedprocesowe. Do nich należy m.in. powołanie postulatów, Komisji Historycznej oraz cenzorów-teologów.
I tak postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym jest ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu, a wicepostulatorem – ks. prał. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Do Komisji Historycznej zostali powołani trzej historycy: ks. dr Szczepan Kowalik (autor wielu publikacji o ks. Romanie Kotlarzu), ks. dr Rafał Piekarski (wykładowca historii Kościoła i pracownik archiwum radomskiej Kurii) i dr Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Skład trzeciego gremium, czyli zespołu cenzorów-teologów, zgodnie z prawem jest tajny i nawet jego członkowie nie znają się wzajemnie.
Bp Tomasik zwrócił uwagę na jeden ważny element watykańskiego dokumentu, a mianowicie: proces beatyfikacyjny ks. Kotlarza będzie prowadzony w sprawie męczeństwa za wiarę.
Męczeńska śmierć ks. Romana Kotlarza związana jest z wydarzeniami radomskiego Czerwca’76 i represjami jakich doświadczył od funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (a dokładnie Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, która została powołana do walki z Kościołem). Za to, że 25 czerwca 1976 r. pobłogosławił idących w proteście pracowników Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu, był wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, a także był nachodzony na plebanii w Pelagowie-Trablicach i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców”. Gdy w Uroczystość Wniebowzięcia NMP zasłabł podczas sprawowania Mszy św. w intencji pobitych robotników, trafił do szpitala; tam zmarł po trzydniowym pobycie 18 sierpnia 1976 r. Nadal nie została do końca wyjaśniona przyczyna śmierci kapłana. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnych Koniemłotach (diecezja sandomierska), a jego pogrzeb był wielką patriotyczną manifestacją.
W 2009 r. ks. Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
W przygotowaniu jest film o życiu ks. Romana Kotlarza i jego męczeńskiej śmierci. Produkcja pt. „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały i według scenariusza Wojciecha Pestki, a z udziałem wielu znanych aktorów, wejdzie na ekrany kin 1 marca 2019 roku. W opinii bp. Tomasika ten film jeszcze bardziej spopularyzuje osobę i ofiarę ks. Romana Kotlarza.