Zima w natarciu. Jak pomóc bezdomnym?

1259

– Zamiast dać kilka złotych, zachęcajcie spotkane osoby bezdomne do przyjścia i noclegu w radomskiej noclegowni na Zagłoby 3. – mówią streetworkerzy z Caritas Diecezji Radomskiej. A w noclegowni czeka prysznic, czysta odzież i pościel oraz gorąca kawa i herbata.

W Radomiu dotkniętych bezdomnością jest około 300 osób. Caritas Diecezji Radomskiej jest w stałym kontakcie ze 120 bezdomnymi. W zimie szczególnym miejscem pomocy i schronienia dla bezdomnych jest Dom dla Bezdomnych, który działa w Radomiu przy ul. Zagłoby 3.

– Kochani, zachęcajcie spotkane osoby bezdomne do przyjścia i noclegu na Zagłoby 3. Prysznic, czysta odzież i pościel oraz gorąca kawa i herbata czekają na nich. Noclegownia czynna 7 dni w tygodniu w godzinach 18.00-8.00. Najlepiej asystować bezdomnemu w drodze do noclegowni. Warunkiem przyjęcia jest trzeźwość potwierdzona badaniem alkomatem. W ten sposób im pomagacie. – zachęca Karol Majewski w imieniu Streetworkerów Caritas Diecezji Radomskiej.

W Radomiu można również pomóc dzwoniąc pod numer +48 532 316 029 i przekazując informacje o miejscu przebywania osób bezdomnych. Z takiej informacji będzie mógł skorzystać m.in. „patrol medyczny dla bezdomnych”. „Patrol medyczny” to nowy wspólny projekt Caritas Diecezji Radomskiej, Straży Miejskiej i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który działa od grudnia ub. roku.

– Nasza akcja ma tylko jeden cel: chcemy, by bezdomni bezpiecznie przeżyli okres jesienno-zimowy. W ramach projektu streetworkerzy, ratownicy medyczni i strażnicy miejscy wspólnie jeżdżą do opuszczonych i trudno dostępnych miejsc. – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Radomscy streetworkerzy proszą również o pomoc.

– Ponieważ często pytacie nas o to czego brakuje najbardziej dla naszych podopiecznych (osób bezdomnych) spieszymy z listą najbardziej potrzebnych rzeczy: przybory do golenia (maszynki, pianki, balsamy i płyny – bez spirytusu!), żele pod prysznic, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, proszki do prania, mydła w kostce lub płynie, dezodoranty i antyperspiranty. Zapewniamy takie „wyprawki” wszystkim tym, którzy wyjeżdżają do długoterminowych ośrodków odwykowych, kierowani są do szpitali oraz na bieżąco udostępniamy tym, którzy chcą zadbać o higienę osobistą przed wizytą w urzędzie, przychodni, instytucji (co by człowiek wyglądał, pachniał i czuł się komfortowo). Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zainteresowanie potrzebami osób bezdomnych! – pisze Karol Majewski.

Rzeczy można dostarczać 7 dni w tygodniu w godzinach od  8.00 do 20.00 do Schroniska i Noclegowni dla Kobiet i Noclegowni dla Mężczyzn (ul. Zagłoby 3 w Radomiu). Zbiórka trwa do końca lutego.


Zdjęcia: Karol Majewski i Streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
}
See here for documentation.