Życzenia i podziękowania dla Biskupa Henryka Tomasika

Imieniny Biskupa Henryka Tomasika. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W wtorek (19.01), podczas Mszy Świętej w katedrze radomskiej modlono się w intencji Biskupa Seniora Henryka Tomasika. Oprócz życzeń imieninowych były też podziękowania za ponad 11 lat pasterskiej posługi w diecezji radomskiej.

Wraz z Solenizantem Eucharystię sprawowali: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, bp Marek Solarczyk, bp Piotr Turzyński oraz wielu kapłanów diecezji radomskiej. Duchowo w modlitwie uczestniczył bp Adam Odzimek.

– Podczas Mszy św., której przewodniczy ks. bp Henryk Tomasik, chcemy przyzywać mocy i wstawiennictwa jego patrona, św. Henryka, w dniu jego imienin. Chcemy jednocześnie dziękować za dotychczasową posługę pasterską w naszej diecezji radomskiej i zawierzać go mocy Bożego błogosławieństwa na to wszystko, co przed nim, razem z nami, w naszej wspólnocie. Witam was serdecznie na tej wspólnej modlitwie, na czele z obecnym pośród nas ks. abp. Wacławem Depo, naszym metropolitą częstochowskim, który dziś skieruje do nas słowo Boże. Niech Bóg prowadzi nas w modlitwie uwielbienia, dziękczynienia i zawierzenia. – powiedział bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, wprowadzenie do liturgii:

Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Przypomniał charakterystyczne elementy pasterskiej posługi bp. Henryka, m.in. troskę i życzliwość wobec chorych, cierpiących i otwartość na młodzież.

– Stojąc na progu apostolskich wyzwań, ks. bp Henryk miał świadomość, że budowanie Bożego królestwa, królestwa prawdy, miłości, sprawiedliwości i łaski jest niesłychanie trudnym zadaniem. Zwłaszcza – jak sam podkreślił – przyszło nam żyć w czasach wielkiego subiektywizmu, relatywizmu, desakralizacji i zagubienia na dobro wspólne. I mówił dalej: „Potrzebna jest wielka współpraca, wspólne działanie i dużo modlitwy… i o to bardzo proszę”. Nie jest moim zadaniem na dzisiaj streszczać drogę apostolskiej służby królestwu Bożemu księdza biskupa Henryka, bo – z uśmiechem to podkreślę – doskonale opracował to w jubileuszowej książce ks. prałat Albert Warso. Dlatego wśród wielu spotkań i wzajemnych obdarowań pragnę uwypuklić niezwykłe świadectwa towarzyszenia wobec cierpiących pasterzy: najpierw wobec ks. bp. Jana Mazura i ks. bp. Edwarda Materskiego – poprzez posługę Eucharystii, codziennej obecności i namaszczenia sakramentem chorych. Albowiem osobowość ks. biskupa charakteryzuje niezwykła agatyczność, czyli przyjmowanie świata z rąk Bożych i dawanie go poprzez prawdę w wolności, etykę i sacrum. Chciałbym jeszcze podkreślić pełną troskę i życzliwość wobec ludzi młodych, otwartość na ich problemy, prostotę komunikacji wspólnotowej, która posyłała ks. biskupa na krańce świata, na owe franciszkowe peryferie, i nie tylko, choćby z okazji Światowych Dni Młodzieży. – mówił abp Wacław Depo.

Abp Wacław Depo, homilia:

Przed końcowym błogosławieństwem życzenia imieninowe i słowa podziękowań za pasterską posługę w imieniu księży wypowiedział ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

– Wielu z nas kapłanów i wiernych niejednokrotnie doświadczyło obecności samego Chrystusa w posłudze ks. biskupa, w słowie, w stylu bycia, a nawet spojrzeniu. Życzymy wiary radosnej, pokornej i głębokiej. – mówił ks. Jerzy Karbownik.

Ks. Jerzy Karbownik, życzenia i podziękowania:

W imieniu osób życia konsekrowanego dziękowały siostry zakonne.

Życzenia sióstr zakonnych:

Zaś Radosław Witkowski, prezydent Radomia, dziękował bp. Tomasikowi za pełną oddania i zaangażowania w życie diecezji radomskiej posługę kapłańską.

– Radomianie mogli niezmiennie liczyć na duchowe wsparcie księdza biskupa. Kierujemy najlepsze życzenia, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności, prosząc jednocześnie o stałą obecność radomian w pamięci, myślach i modlitwie. Dziękujemy. – powiedział prezydent Radomia.

Radosław Witkowski, podziękowanie:

Na koniec słowa podziękowania kapłanom i wiernym świeckim za ponad 11 lat współpracy wypowiedział bp Henryk Tomasik.

– Dziękuję za dar modlitwy i współpracy wiernych świeckich i duszpasterzy w wielkim dziele budowania Kościoła – mówił biskup senior.

bp Henryk Tomasik, podziękowanie:

Po Mszy św. był czas na indywidualne życzenia i podziękowania. Wśród wielu delegacji stanęli m.in. przedstawiciele Parlamentu RP i samorządowcy: poseł Marek Suski, marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta radomski Waldemar Trelka, starosta przysuski Marian Niemirski, a także przedstawiciele Rodziny Szkół Jana Pawła II, Akcji Katolickiej i Rycerzy Kolumba. Nie zabrakło również młodzieży z Duszpasterstwa Akademickiego, Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Failed to get data. Error: