10. rocznica śmierci Biskupa Edwarda Materskiego

10. rocznica śmierci Bp. Edwarda Materskiego. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom,pl

Mszy św. w intencji ks. bp Edwarda Materskiego przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk.

Eucharystię koncelebrował również biskup senior Henryk Tomasik, który o pierwszym Pasterzu Diecezji Radomskiej powiedział: „Bogu dziękujemy za gorliwego duszpasterza, za jego wielkie zatroskanie o kapłanów, parafie i struktury parafialne oraz katechetów. Dziękujemy za ten wieki wkład w budowanie ducha diecezji radomskiej”.

Biskupów, grono kapłanów Diecezji Radomskiej i wiernych zgromadzonych w radomskiej katedrze powitał ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej:

– Dziś, w wigilię Zwiastowania Pańskiego i w przededniu 30. rocznicy ustanowienia Diecezji Radomskiej gromadzimy się tu w katedrze na Eucharystii, aby modlić się za zmarłego pierwszego biskupa radomskiego. – mówił.

Ks. kan. Krzysztof Ćwiek:

W homilii bp Marek Solarczyk wspomniał biskupa Materskiego, jako wybitnego katechetę i wychowawcę wielu nauczycieli religii:

– Bp Edward Materski, przecież kiedy się go wspomina, to jednym z najmocniejszych rysów jego życia i jego posługi jest katechizacja, to jest religia w szkole, to jest młody człowiek – mówił bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Na modlitwie w 10. rocznicę śmierci pierwszego Biskupa Radomskiego zgromadzili się również wierni świeccy i osoby życia konsekrowanego, m.in. s. Anna Reczko, która przez przez lata pracowała z bp. Edwardem Materskim, a także przedstawiciele Akcji Katolickiej i Klubu Inteligencji Katolickiej: Teresa Połeć, prezes Diecezjalnego Instytutu AK i Jan Rejczak z radomskiego KIK-u; radomski samorząd reprezentowała Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej.

Bp Edward Materski rodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. w Kielcach (głównym konsekratorem był bł. kard. Stefan Wyszyński). W latach 1992-1999 kierował Diecezja Radomską. Zmarł 24 marca 2012 r. w Radomiu. Został pochowany w Grobowcu Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.