W uroczystość św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca, odbyły się uroczystości 100-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sycynie. Jubileusz został przełożony z 2020 roku na 2021 rok ze względu na pandemię koronawirusa.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasieńcu Soleckim. Liturgii przewodniczył bp Piotr Turzyński, a uczestniczyli w niej m.in. dyrekcja szkoły, nauczyciele, absolwenci i dzieci oraz młodzież szkoły oraz przedstawiciele władz samorządowych.
W homilii bp Piotr Turzyński przywołał dwóch Janów: św. Jana Chrzciciela, którego urodziny są liturgicznie wspominane 24 czerwca oraz pochodzącego z Sycyny poety Jana Kochanowskiego.
– Starożytni rzymianie posiadali zasadę „verba docent, exempla trahunt”, która dziś też jest bardzo ważna. Kościół pokazuje świętych jako wzory do naśladowania a społeczność narodowa posiada swoich wielkich ludzi i bohaterów. Takimi wzorami są św. Jan Chrzciciel i Jan Kochanowski. Obydwaj posiadali mądrość, która swoje źródło ma w Bogu. Jan Kochanowski to człowiek renesansu – mądry, wierzący w Boga, pełen humoru (fraszki), rozumiejący trud ludzkiego życia („Treny” po śmierci Urszulki) i patriota („Odprawa posłów greckich”). Zostawił po sobie min. pieśń: „Czego chcesz od nas Panie”. – mówił bp Piotr.
Biskup przywołał też początki szkoły w Sycynie, która przeżywa jubileusz:
– U początków szkoły w Sycynie stoi mądrość miejscowych ludzi, którzy wzięli odpowiedzialność za przyszłość Polski i małej Ojczyzny i pod koniec XIX wieku tworzą szkołę polską, która stopniowo rozwija się. Razem zbierają fundusze i tworzą po odzyskaniu niepodległości szkołę i potem budują dom na szkołę. U korzenia szkoły w Sycynie leży więc miłość do Mądrości i wspólnota. Niech tak pozostanie. – mówił biskup i zakończył życzeniem: – Aby szkoła w Sycynie wychowała nowego Janka Kochanowskiego.
Bp Piotr Turzyński, homilia:
Druga część uroczystości jubileuszowych odbyła się w szkole-jubilatce. Tu została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca założycieli, uczniów i pracowników szkoły oraz mieszkańców Sycyny, którzy przez 100 lat związani byli z placówką.
Swoją obecnością wydarzenie uświetnili: wicewojewoda Artur Standowicz, wicemarszałek Rafał Rajkowski, burmistrz miasta Zwoleń Arkadiusz Sulima, przedstawiciele posłów Ziemi Radomskiej, a także reprezentant Kuratorium Oświaty Wojciech Nalberski. Nie zabrakło także przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, radnych miejskich oraz pracowników placówek kulturalnych i oświatowych z terenu gminy Zwoleń.
Sycyna jest jedną z najstarszych wsi regionu radomskiego, a pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XII wieku. Miejscowość nierozerwalnie łączy się z rodem Kochanowskich; tu w 1530 r. urodził się Jan Kochanowski, jeden z najwybitniejszych poetów renesansu.
Początki działalności oświatowej Sycyna zawdzięcza swoim właścicielom z przełomu XIX-XX w., jednak powszechna szkoła w Sycynie oficjalnie została otwarta po I wojnie światowej w 1920 r. Lekcje odbywały się w prywatnych domach, a realizowano program czterech klas.
Sto lat istnienia szkoły w Sycynie to czas wzlotów i trudności. Po kilkunastu latach pracy i rozwoju, przyszedł czas wojny i we wrześniu 1939 roku szkoła została czasowo zamknięta, a budynek zajęły wojska niemieckie. Okres powojenny to również trudny czas, zwłaszcza ze względu na brak sprzętu, podręczników i pomocy naukowych. W kolejnych latach to podnoszono, to znów opuszczano próg organizacyjny szkoły. I tak z ośmioletniej szkoły podstawowej w latach 60-tych, stała się w 1978 roku tylko szkolnym punktem filialnym z klasami I-IV. Od 1 września 2001 roku placówka w Sycynie funkcjonowała jako sześcioklasowa szkoła podstawowa, a od 2017 roku doszły klasy siódme i ósme. Do szkoły, która mieści się w dwóch budynkach – w Sycynie i w Sydole – uczęszcza corocznie ok. 130 dzieci. Obecnie kadra pedagogiczna (20 nauczycieli) pracuje pod dyrekcją Grażyny Krześniak-Pakalińskiej. Szkoła aktywnie współpracuje z lokalnym środowiskiem i władzami samorządowymi.
Od 2018 r. szkoła nosi imię Jana Kochanowskiego – „niezrównanego Mistrza odrodzeniowej literatury, syna tej ziemi”.
Więcej o historii szkoły można przeczytać na stronie www.pspsycyna.pl.
- Zdjęcia:
- ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
- Arch. Urząd Miejski w Zwoleniu