TVP KULTURA
- NIEDZIELA, 17 MAJA
- „NARTY OJCA ŚWIĘTEGO” – spektakl, reż. Piotr Cieplak
- godz. 23.00
- Telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie. Pewnego dnia ksiądz Kubala przynosi wiadomość, że z krótką, potajemną pielgrzymką przybędzie Ojciec Święty Jan Paweł II. Wiadomość budzi wiele wątpliwości, w miasteczku narasta oczekiwanie na cud. Sztuka Jerzego Pilcha pokazuje, w komediowej konwencji, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce Papieża ludzie przewartościowują swoje dotychczasowe życie.
- „NARTY OJCA ŚWIĘTEGO” – spektakl, reż. Piotr Cieplak
- PONIEDZIAŁEK, 18 MAJA
- „STUDIO KULTURA”
- godz. 7.00
- Gościem Małgorzaty Niecieckiej-Mac będzie Adam Bujak, światowej sławy fotograf, który przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach postać Karola Wojtyły.
- „PIELGRZYM” – film dokumentalny, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki
- godz. 7.30 i 16.55
- Pierwszy niezależny film w czasach PRL, dokumentujący pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, która pośrednio przyczyniła się do upadku komunizmu w naszym kraju. Obraz powstał na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski. Kamera towarzyszyła Ojcu Świętemu podczas wizyty w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Krakowie i Auschwitz-Birkenau. Nagrana została również msza święta na Placu Piłsudskiego, na którym padły historyczne słowa Papieża: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.
- „MISSA PRO PACE” – koncert Wojciecha Kilara we Lwowie
- godz. 18.25
- 2 lipca 2004 roku w Katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie odbył się pamiętny koncert Wojciecha Kilara „Missa Pro Pace”, zrealizowany z okazji jubileuszu 100-lecia Filharmonii Narodowej w Warszawie. Utwór „Msza o pokój” wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Katowic i Chór Polskiego Radia z Krakowa z udziałem Izabeli Kłosińskiej, Anny Lubańskiej, Piotra Kusiewicza i Romualda Tesarowicza.
- „KLUCZ DO WOJTYŁY WEDŁUG ŁUCZEWSKIEGO” – cykl wykładów
- godz. 19.35
- Premiera cyklu wykładów poświęconych życiu Jana Pawła II. Prowadzący – socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II dr Michał Łuczewski, w przystępny sposób przedstawia kompendium podstawowych pojęć myśli Karola Wojtyły. W premierowym odcinku „Kremówka i Sofokles” prowadzący powróci do spotkania polskiego Papieża z wiernymi, które odbyło się 16 czerwca 1999 roku w Wadowicach. Papież wspominał dzieciństwo i młodość, które były początkiem drogi, wiodącej aż do Watykanu. Symbolem tego spotkania były „wadowickie kremówki”, wspominane przez Ojca Świętego z uśmiechem na twarzy, a także fragmenty „Antygony” Sofoklesa, które odnosiły się do trudnych wydarzeń z życia Jana Pawła II.
- „NASZ PROFESOR PAPIEŻEM” – film dokumentalny, reż. Grzegorz Linkowski
- godz. 22.30
- Zaraz po ogłoszeniu wyboru Karola Wojtyły na tron Piotrowy, studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wywiesili na frontonie uczelni transparent z napisem „Nasz Profesor Papieżem”. Film opowiada o 24-letniej pracy Jana Pawła II na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki, której dorobek intelektualny stał się jednym z fundamentów Jego pontyfikatu.
- „STUDIO KULTURA”