100-lecie urodzin Jana Pawła II – oferta programowa Telewizji Polskiej

• NIEDZIELA, 17 MAJA
    • MOJE ŻYCIE DLA NIEGO” – film dokumentalny, reż. Ewa Świecińska
      • godz. 8.00
      • Zrealizowany w 2004 roku film przedstawia sylwetkę Arturo Marii, watykańskiego fotografa, który dokumentował życie i działalność pięciu papieży. Od samego początku pontyfikatu Jana Pawła II Arturo Mari stał się jego jednym z najbardziej zaufanych współpracowników. Twórcy filmu towarzyszą fotografowi podczas jego codziennych obowiązków w Watykanie i na spotkaniach Jana Pawła II z wiernymi.
    • „PRYMAS. TRZY LATA Z TYSIĄCA” – film fabularny, reż. Teresa Kotlarczyk
      • godz. 14.25
      • Trzy lata z życia ojca duchowego Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, uwięzionego przez stalinowskich oprawców w opuszczonym klasztorze. Kardynałowi towarzyszą dwie osoby: ksiądz i siostra zakonna, którzy mają informować funkcjonariuszy bezpieczeństwa o każdym słowie Kardynała.
    • „DIALOG. ŻYCIE ZAPISANE W LISTACH” – film dokumentalny, reż. Justyna Syrek, Wojciech Kursa
      • godz. 19.00 – premiera w TVP Historia
      • W przeddzień 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, w filmie Judyty Syrek i Wojciecha Kursy z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, TVP Historia, jako pierwsza upublicznia treść wyjątkowych listów, które św. Jan Paweł II pisał do benedyktyńskiego mnicha z Tyńca, o. Leona Knabita. Ich korespondencja odbywała się regularnie od 28 października 1978 roku, czyli od pierwszego miesiąca pontyfikatu, do 17 lutego 2005 roku. Pisali do siebie o sytuacji w Polsce, w polskim Kościele, na świecie, a także o zwykłych, codziennych sprawach.
    • „APARTAMENT” – film dokumentalny, reż. Maciej Czajkowski
      • godz. 21.10
      • Jeden z bardziej intymnych portretów Papieża, którego widzimy na zdjęciach pochodzących z prywatnych zbiorów najbliższych przyjaciół Jana Pawła II. Film opatrzył komentarzem wieloletni sekretarz Papieża, Kardynał Stanisław Dziwisz.
  • PONIEDZIAŁEK, 18 MAJA
    • „TAJEMNICA JANA PAWŁA II” – film dokumentalny, reż. Krzysztof Tadej
      • godz. 10.25
      • Ks. prałat Konrad Krajewski opowiada prywatne anegdoty i fakty z życia Ojca Świętego, nieznane wiernym i szerokiej publiczności. W filmie, zrealizowanym w 2011 roku, wykorzystano wiele niepokazywanych dotąd materiałów filmowych i zdjęciowych.
    • JAK BYŁO? JAN PAWEŁ II – POLITYK” – program Przemysława Babiarza
      • godz. 16.20
      • 13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie doszło do zamachu na Papieża Jana Pawła II. Zaproszeni do studia goście:  prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego i Bogumił Łoziński, publicysta „Gościa Niedzielnego”, dyskutują o pontyfikacie Jana Pawła II i zmianach politycznych, jakie zaszły w Polsce podczas jego trwania.
    • „WADOWICE, MIASTO MOJEGO DZIECIŃSTWA” – film dokumentalny, reż. Piotr Kot
      • godz. 18.05 – premiera w TVP Historia
      • W Wadowicach, miejscu narodzin Świętego Jana Pawła II tkwią korzenie jego osobowości, zainteresowań i zdolności. W dokumencie jest mowa o tym, jaki wpływ na osobowość tego Wielkiego Polaka miały miejsce urodzenia, społeczność, kultura i historia. W filmie wykorzystano archiwalne materiały z wizyt Jana Pawła II w Wadowicach.
    • „CO DALEJ? DUCHOWA TOŻSAMOŚĆ EUROPY WOBEC MYŚLI JANA PAWŁA II” – program publicystyczny
      • godz. 19.00
      • Piotr Gociek zaprasza na  program publicystyczny poświęcony dziedzictwu Papieża-Polaka. W programie wzięli udział: filozof i publicysta Dariusz Karłowicz („Teologia Polityczna”, Fundacja Świętego Mikołaja), ojciec Michał Paluch, dominikanin, filozof, profesor i rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie Angelicum.
    • JAN PAWEŁ II”  – film fabularny, reż. John Kent Harrison
      • godz. 20.20
      • Biograficzny film o życiu i pontyfikacie Papieża Polaka. Akcja rozpoczyna się zamachem na życie Papieża w 1981 roku, a potem w serii retrospektyw ukazuje życie Ojca Świętego od 1938 roku. W postać Jana Pawła II wcielili się dwaj znani aktorzy: Cary Elwes (Karol Wojtyła w latach młodości) i Jon Voight (papież Jan Paweł II).
    • „DOMINUM MONTES – GÓRY JANA PAWŁA II” – film dokumentalny, reż. Adam Kraśnicki
      • godz. 22.40
      • Karol Wojtyła kochał góry, szukał w nich ukojenia i odpoczynku, a także duchowej inspiracji i spokoju. Film dokumentalny z 2018 roku, bogato ilustrowany archiwaliami, fragmentami poematu Tryptyk rzymski i muzyką ludowego zespołu Trebunie Tutki, jest pogłębioną refleksją nad mistyką i majestatem gór w życiu i posłudze Jana Pawła II.