Uczniowie z Przytyka laureatami konkursu o Janie Pawle II

1005
Finaliści z Przytyka. Foto: arch. PSP w Przytyku

Pięcioro uczniów z PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku dostało się do finału konkursu „Jan Paweł II – człowiek odwagi”. Trójka z nich została jego laureatami.

Pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek odwagi” odbyła się ósma edycja konkursu tematycznego organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Mazowieckie Kuratorium Oświaty dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa mazowieckiego w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Mimo trwającej pandemii organizatorom udało się przeprowadzić jego trzy etapy, a w nich wzięli udział – z dużymi sukcesami – uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku.

– Miło nam poinformować, że uczniowie PSP w Przytyku odważnie podjęli się trudu przygotowania do tego konkursu. W pierwszym etapie wzięło udział czternastu uczniów z klas V-VIII. Do etapu rejonowego przeszło dziesięć osób. Natomiast w etapie wojewódzkim znalazło się aż pięcioro uczniów, z których trzy uczennice, osiągając bardzo wysokie wyniki, zostały laureatkami konkursu! Obserwując zaangażowanie młodych ludzi, ich zapał i systematyczność można śmiało powiedzieć, że Jan Paweł II jest wzorcem osobowym i autorytetem naszej młodzieży. – mówi s. Zofia Gędźba, która razem z p. Moniką Rdzanek, przygotowywała uczniów do konkursu.

Laureatki konkursu to: Marlena Januszek z klasy VIIa, która uzyskała 97% punków oraz Weronika Jasińska (93%) i Antonina Kuc (93%) – obie z klasy Vb. Ponadto tytuł finalisty uzyskali: Maria Warulik (67%; z klasy Vb) i Jarosław Kozioł (53%; z klasy VIIa). W etapie wojewódzkim wzięło udział 105 uczniów.

Finaliści z Przytyka. Foto: arch. PSP w Przytyku

Trzeci etap konkursu nosił tytuł: „Jan Paweł II – męstwo ducha”, a uczniowie mieli wykazać się znajomością nauczania papieża Polaka o męstwie w kontekście wierności prawdzie, postępowania zgodnie ze swoim sumieniem, obrony wartości. Poznaje Jana Pawła II jako przykład człowieka odważnego, idącego pod prąd.

W związku z pandemią konkurs na tym etapie odbył się za pomocą aplikacji Testportal.pl. Zadanie polegało na przygotowaniu w ciągu 90 minut dłuższej formy pisemnej na wskazany temat. Odręcznie napisaną pracę trzeba było w wyznaczonym czasie przesłać do organizatorów.

Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom postaci Karola Wojtyły i ukazanie Jana Pawła II jako człowieka odważnych czynów i mężnego ducha. Poznając nauczanie Papieża Polaka, młodzież miała możliwość odkryć ponadczasowość dziedzictwa Jana Pawła II w kontekście wierności prawdzie, postępowania zgodnie ze swoim sumieniem oraz obrony wartości.