16. rocznica koronacji kopii obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

701
Bp Henryk Tomasik w skarżyskiej Ostrej Bramie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Wpatrujemy się w Tę Osobę, która jest znakiem Bożej Mądrości i Bożego Miłosierdzia. To Najświętsza Maryja Panna. Dziękujemy za dar koronacji i prosimy, aby tek akt faktycznie nas kształtował. – mówił bp Henryk Tomasik, który w piątkowy wieczór przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Ostrobramskiej w Skarżysku Kam.

Zebranych na rocznicowej modlitwie przywitał ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium:

– Dziś, 2 lipca, przypada 94. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Wilnie i 16. rocznica koronacji kopii tego obrazu u nas, w Skarżysku-Kamiennej. W Wilnie, jako 4-latek, na ramionach ojca, w uroczystości uczestniczył Edward Materski. Po naszej koronacji w Skarżysku bp Edward uczulał mnie, byśmy każdego roku 2 lipca, bez względu na okoliczności, organizowali rocznicowe obchody. Robimy to nieprzerwanie. I cieszy nas fakt, że w tych obchodach, od początku swojej pasterskiej posługi w naszej diecezji, uczestniczy bp Henryk Tomasik. – mówił witając gości.

Bp Edward Materski – pierwszy Biskup Radomski, a z pochodzenia wilnianin – był inicjatorem powstania tego miejsca, w którym czczona jest Maryja – Matka Boża Miłosierdzia w ostrobramskim wizerunku. A kaplica jest jedyną w Polsce wierną kopią tej, która znajduje się w Wilnie. Szesnaście lat temu na skarżyską kopię tego obrazu zostały nałożone korony poświęcone przez Jana Pawła II.

W homilii biskup-senior przypomniał to wydarzenie sprzed 16. laty i przywołał wypowiedzianą podczas koronacji modlitwę:

„Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńcząc koroną wizerunek Matki Twojego Syna, wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy jako Królowej. Niech idą śladami Jezusa i Maryi. Niech służą Tobie i, wypełniając przykazanie miłości, niech sobie wzajemnie spieszą z pomocą. Niech się wyrzekają samych siebie i, nie szczędząc swoich sił, starają się o zbawienie braci. Niech przez pokorne życie na ziemi zasłużą na wywyższenie w niebie, gdzie Ty wieńczysz koroną chwały tych, którzy wiernie Tobie służą”.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 

W rocznicowej Mszy św. wzięli udział skarżyszczanie oraz księża, którzy wspierali ks. Karbownika w przygotowaniach do uroczystości do koronacji: ks. prał. dr Teofil Siudy z Częstochowy i ks. prał. Józef Waśniowski z sanktuarium MB Pocieszenia w Pasierbcu (diec. tarnowska). Wśród kapłanów byli również pochodzący ze Skarżyska Kam. ks. kan. Czesław Banaszkiewicz oraz ks. Artur Fura, wicedziekan dekanatu skarżyskiego.