Adoptuj misyjnego seminarzystę

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapraszają do modlitewnego i materialnego wsparcia seminariów duchownych na terenach misyjnych. Ósma edycja akcji „Adoptuj Misyjnych Seminarzystów” ruszyła 4 listopada i potrwa cały miesiąc.

Do włączenia się w akcję zachęcają ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

– Jako Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapraszamy do modlitewnego i materialnego wsparcia seminariów duchownych na terenach misyjnych. W tym szczególnie trudnym czasie pandemii prosi nas o to, w imieniu papieża Franciszka, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Luis Antonio Tagle. – mówi ks. Tomasz Atłas.

– Na specjalne czasy, mamy specjalną edycję akcji AdoMiS i programu wspierającego kleryków w krajach misyjnych. Chcemy ufundować stypendia dla kleryków, by ci mogli być w przyszłości wspaniałymi kapłanami. Przygotowaliśmy materiały wideo, które przybliżą wszystkim zainteresowanym tematykę misyjną, a także ukazują sens modlitwy za powołania misyjne. Cały listopad będziemy przypominać wiernym o akcji AdoMiS. – zachęca ks. Maciej Będziński.

Tegoroczna ósma edycja akcji AdoMiS rozpoczęła się we wspomnienie św. Karola Boromeusza (4 listopada). Przez cały listopad na portalu „Katoliok wspiera” będzie prowadzona zbiórka pieniędzy; inicjatywę będzie można wesprzeć pod adresem: https://www.katolikwspiera.pl/adoptuj-misyjnych-seminarzystow.html.

Program Adoptuj Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS) polega na wspieraniu całego seminarium – zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz całej infrastruktury, która umożliwia proces kształcenia. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce na stałe wspierają dwa seminaria: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze (100 kleryków i 6 formatorów) oraz Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos w Peru (20 kleryków i 2 formatorów).

– Gdy odwiedzałem Wyższe Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze, poznałem warunki, w jakich żyją, uczą się i wychowują klerycy. Ich kaplica potrzebuje rozbudowy, kuchnia jest kuchnią polową, nie mają bieżącej wody, a biblioteka jest bardzo uboga… Dlatego jeżeli możesz – wspieraj misyjnych kleryków. – apeluje ks. Maciej Będziński.