Bp Henryk Tomasik: Nasz naród wziął Matkę Najświętszą do siebie

8841
Msza św. w uroczystość NMP Królowej Polski w kościele garnizonowym. Foto: ks. Stanisław Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W Radomiu świętowanie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się od Mszy św. w kościele garnizonowym. Eucharystii przewodniczył i homilie wygłosił Biskup Henryk Tomasik, Biskup Radomski.

– Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za Najświętszą Maryję Pannę, która jest Królową Polski. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę błagalną, alby każdy z nas był wierny Chrystusowi, Matce Bożej i zatroskany o nasza Ojczyznę. – powiedział wprowadzeniu do Mszy św. Bp Henryk Tomasik.

W homilii bp Tomasik powiedział, że „nasz naród naśladuje św. Jana i wziął Matkę Bożą do siebie, do swojej historii, do swojej pobożności” i przypomniał kilka szczególnych wydarzeń z historii Polski.

– Rok 966 – chrzest Polski. Polska pojawia się na mapie Europy i świata właśnie wtedy gdy przyjmujemy chrzest. W Gnieźnie powstaje pierwszy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Kolejny znak naszej pobożności maryjnej to hymn „Bogarodzica”. Jan Długosz będzie mówił o Matce Bożej: „Królowa nasza”. – mówił bp Tomasik. Dłużej zatrzymał się nad objawieniami jakich doświadczył jezuita o. Juliusz Mancinelli, przyjaciel św. Stanisława Kostki: – W wigilię Wniebowzięcia NMP 1608 r. Juliuszowi objawia się Matka Boża, a u jej stóp klęczy św. Stanisław Kostka. Jest zachwycony tym co widzi i w pewnym momencie pyta: „Maryjo jak mogę Ciebie nazwać?”. I niespodzianka: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”.

Biskup przypomniał również śluby lwowskie króla Jana Kazimierza podczas potopu szwedzkiego (1656) i koronację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej (1717).

Bp Henryk Tomasik, homilia (cz.1):

Biskup Tomasik z niepokojem odniósł się do tego co dziś dzieje się w Polsce:

– Wielcy Polacy klękali przed Matka Bożą i prosili Ją o pomoc. Dzisiaj jesteśmy z całą pewnością na jakimś zakręcie kulturowym. Bolejemy nad tym, że na tym zakręcie kulturowym jest tyle głosów przeciwko Chrystusowi i Kościołowi, Ewangelii, religijnemu wychowaniu dzieci i młodzieży. Bolejemy nad tym, że są profanacje cmentarzy, kościołów, a ostatnio obrazu Matki Bożej. To słynna profanacja w Płocku, która promieniuje kolejnymi znakami profanacji. Dziwimy się, że w tak katolickim kraju mogą mieć miejsce takie wydarzenia. Dlaczego? Bo jest proporcja i zależność. Im więcej ataków na Kościół, religię, Chrystusa, Ewangelię, tym więcej jest profanacji kościołów, cmentarzy i napadów na plebanie. To prawidłowość socjologiczna. Dzisiaj Matkę Bożą prosimy o to, aby nam pomogła być przy Jej Synu. Modlimy się za tych, którzy nienawidzą Chrystusa. – mówił pasterz radomski.

Bp Henryk Tomasik, homilia (cz. 2)

Na zakończenie Mszy św. ks. ppłk Kryspin Rak, proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu, przekazał na ręce Biskupa Henryka Tomasika medal pamiątkowy z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. Medal otrzymali również ks. Tomasz Herc, sekretarz Biskupa Radomskiego oraz ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii pw. MB Bolesnej w Radomiu.

We Mszy św. uczestniczyli parlamentarzyści, władze Radomia, żołnierze, przedstawiciele innych służb mundurowych, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, szkół, mieszkańcy miasta. Uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia.

Druga część uroczystości odbyła się na Placu Konstytucji 3 Maja przed kościołem garnizonowym według ceremoniału wojskowego. Po złożeniu meldunku dowódcy Garnizonu Radom i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia.

List od Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej odczytał Paweł Dycht:

– Dzień Święta Narodowego 3 Maja w tym roku jest również okazją do celebrowania 20-lecia członkostwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim i 15-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej. Te trzy wydarzenia odegrały znaczącą rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Były efektami pracy patriotów, którym leżało na sercu dobro naszego kraju i jego obywateli. (…) Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją, aby wyrazić wdzięczność wszystkim członkom naszej wojskowej rodziny. Dziękuję za waszą służbę i pracę na rzecz Polski – napisał w liście minister Mariusz Błaszczak.

W imieniu władz miasta przemówił wiceprezydent Konrad Frysztak.

Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znajdującego się przy wejściu do kościoła garnizonowego.

Uroczystości zakończyła defilada.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.