Dla uczczenia Niepodległej

W niedzielę, 11 listopada, w kościołach Diecezji Radomskiej będą odprawiane Msze św. dziękczynne za Ojczyznę. A w samo południe zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach.

Do takiego uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zachęca bp Henryk Tomasik, pasterz Diecezji Radomskiej w okolicznościowym komunikacie:

Przypominamy, że w niedzielę 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, za zgodą i z polecenia Biskupa Diecezjalnego (zob. OWMR nr 374) wolno użyć formularza mszalnego Mszy dziękczynnej (MR, s. 170”) z kolektą za Ojczyznę (MR, s. 145”). Inne możliwości i wyjaśnienia tej kwestii znajdują się w „Pro Memoria” [TU].

W odpowiedzi na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, prosimy również o włączenie dzwonów we wszystkich kościołach i kaplicach o godz. 12.00.

Główne uroczystości diecezjalne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędą się z udziałem władz samorządowych i państwowych w radomskiej katedrze. Mszy świętej o godzinie 12.30 będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik (tu: Transmisja w Radiu Plus Radom).

Pół godziny wcześniej na Placu Corazziego odbędzie się wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z Radomską Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Grandioso”.

Po liturgii zaplanowano przemarsz uczestników z katedry na Rynek pod Pomnik Czynu Legionów. W programie uroczystości jest: złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej.

Zapraszamy również na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych do Oratorium św. Filipa Neri (ul. Grzybowska 22, Radom). O godz. 17.00 rozpocznie się tam VI. Koncert pt. „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana”. Program wieczoru obejmuje wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich i patriotycznych, które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności. Wykonawcami są uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu oraz zaproszeni muzycy: Orkiestra Wojskowa w Radomiu i Radomski Zespół Sentymentalny.

Po koncercie, o godz. 19.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, której będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński.