Artyści w hołdzie bł. ks. Jerzemu

433
Koncert pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Foto: ks. Z. Niemirski / FOTO Gość

W niedzielę 20 października w Kościele Garnizonowym odbył się koncert „Dobrem Zwyciężać” w 35. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Koncert jest oparty na scenariuszu ks. prof. Jana Sochonia oraz aktora Jerzego Zelnika z muzyką Georgija Agratiny i Roberta Grudnia. Realizowany jest w kościołach oraz salach koncertowych w Polsce i za granicą od roku 2004.

– Potrzebujemy również współcześnie szczególnych przewodników duchowych. Jednym z nich jest nadal ks. Jerzy Popiełuszko. Rozważanie podczas koncertu jego przesłania oznacza powrót do zapoznanych wartości ewangelicznych. Pozostaje on patronem i świętym na czas nowego tysiąclecia. Patron to ktoś, kto wspiera. Albowiem wielu mu współczesnych go nie rozumiało, pozostawiając go w opuszczeniu. Zginął nie tylko za Polskę, Solidarność, ale za prawdę Chrystusową, dającą autentyczną wolność. Całą mocą swej ewangelicznej odwagi wskazywał, że trzeba przezwyciężać lęk, gdyż religia chrześcijańska nie jest religią strachu, ale religią miłości. W koncercie pokazaliśmy, że to co mówił i czynił pozostaje nadal aktualne, godne duchowego naśladownictwa. Przypominamy atmosferę tamtych, solidarnościowych lat, z nadzieją, że to co dobre i Boże nigdy nie ulega zapomnieniu i przekreśleniu. – mówi Robert Grudzień.

W scenariuszu koncertu Jerzy Zelnik nawiązał do ważnych rozważań. Na bliskość postawy Ojca Świętego i sługi Bożego Ks. Popiełuszki wskazywał w homilii bp Marian Duś. Zasadniczy wątek swoich rozważań poświęcił sprawie przeciwstawiania się złu i unikania przemocy.

– „W świecie wciąż istnieje wiele zła, które nie znikło wraz ze zmianą ustroju. Może dlatego, że źródło zła tkwi nie tyle w strukturach zewnętrznych, ale w sercu pojedynczego człowieka. (…) Są chyba dwa powody dla których człowiek daje się zwyciężyć złu: pierwszy to pragnienie odwetu, drugi – to przekonanie, że tylko siła może zmienić ten świat. Trzeba przyznać, że w każdym z nas tkwią ciemne siły. Ulegając im poddajemy się logice, która niegdyś cechowała pogan: oko za oko, ząb za ząb, słowo za słowo. Natomiast miłość i przebaczenie odbierane są jako oznaka słabości, niegodna prawdziwego człowieka. A przecież odwet nie wyrównuje krzywdy. Rodzi następną krzywdę i nowy odruch  zemsty. Mechanizm odwetu jest z natury śmiercionośny – mówił biskup, dodając: „Przebaczenie jest zatem absolutnie konieczne, aby świat przetrwał. – przypomina aktor.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki. Koncertu wysłuchała bardzo liczna publiczność.

Współorganizatorem wydarzenia w Radomiu byli: Parafia Garnizonowa pw. św. Stanisława bp. i m., Klub Inteligencji Katolickiej, „Solidarność” Ziemia Radomska, Piłsudczycy RP, Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Kuria Diecezjalna w Radomiu.

Trasa koncertowa odbywa się po miejscach związanych z kapelanem „Solidarności”. Koncerty organizuje Robert Grudzień, Fundacja im. Mikołaja z Radomia i Narodowe Centrum Kultury. Ostatni koncert odbędzie się w rodzinnej parafii ks. Jerzego Popiełuszki  w Suchowoli w dniu 27 października 2019 r.