Zanim zostaniesz mamą lub tatą

Konferencja pt. „I ja kiedyś będę mamą, i ja kiedyś będę tatą” odbyła się w radomskiej Resursie Obywatelskiej. Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych przygotowało Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.

Uczestników konferencji – uczniów i nauczycieli – powitał ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

– Wielu z was, obecnych na tej sali, za kilka lat będzie szczęśliwymi małżonkami, a być może także szczęśliwymi rodzicami. Wychowanie dziecka niesie za sobą przede wszystkim radość, ale także wiele trudów i wyrzeczeń. Rodzice są w stanie przejść tę drogę, aby cieszyć się szczęściem razem ze swoimi dziećmi – powiedział ks. Adamczyk.

Słowo do zebranych skierowali również obecni na konferencji Karol Semik, wiceprezydent Radomia oraz bp Piotr Turzyński.

– Trwa dyskusja w naszej ojczyźnie i na świecie o edukację seksualną. Dzisiejsza konferencja jest tym bardziej cenną inicjatywą, bo chce pokazać, że wychowanie seksualne to nie tylko wychowanie ludzkiego ciała, ale to wychowanie umysłu, serca, duszy do ofiary, do odpowiedzialności. Młody człowiek to jest taka ‘carte blanche’ do zapisania. To, co zapisze starsze pokolenie, to w nich zostanie. Oni są w stanie przyjąć wszystko, więc można jakoś zniszczyć młodego, wypisując mu jakieś bzdury na jego sercu i umyśle. Trzeba jednak pokazać młodym piękno człowieczeństwa – mówi bp Turzyński.

Jedną z prelegentek była dr Hanna Ruta, lekarz-rezydent Położnictwa i Ginekologii w Centrum Medycznym „Żelazna” w Warszawie, która mówiła o chorobach zagrażających zdrowiu przyszłych rodziców i ich dzieci. Uczestnicy spotkania obejrzeli również film pt. „Co z dziećmi?” oraz wysłuchali wykładu pt. „Jak dobrze przygotować się do roli mamy i taty?” przygotowanego przez psychologa ks. dr Marka Dziewieckiego.

– Dzieci muszą widzieć, że są kochane. A jak okazywać miłość widzialną? Przez obecność, ofiarność i czułość. Dzieci potrzebują rodziców, którzy im stawiają wymagania. Przez to mobilizują je do rozwoju. Pomagają im coraz mądrzej myśleć, coraz bardziej być pracowitymi i coraz bardziej uczyć się miłości – mówił ks. Dziewiecki.

Kolejną już konferencję dla młodzieży dotyczącą rodziny zorganizowało Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny – Oddział Radomski i Radomskim Stowarzyszeniem „Inicjatywa”.

Failed to get data. Error: