XV. Koncert Organowy w Wielkiej Woli – Paradyżu

XV. Koncert Organowy w Wielkiej Woli -Paradyżu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Koncert odbył się w Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). W tym roku po raz kolejny wystąpił zespół „Capella Caelestis”, a za organami zasiadł Dawid Rzepka z Krakowa.

„Capella Caelestis” („Kapela Niebiańska”) to zespół stworzony z myślą o promowaniu muzyki poważnej, głównie sakralnej, złożony z profesjonalnych, młodych, pełnych pasji muzyków z całej Polski.

– Naszą misją jest uwrażliwianie na piękno ukryte w wartościowej muzyce i popularyzacja kultury wyższej dla środowisk, które mają do niej utrudniony dostęp. Formami działalności zespołu są nie tylko koncerty czy nagrania płytowe, ale także organizowanie warsztatów muzycznych i innych projektów edukacyjnych w programie, których ważne miejsce zajmuje także formacja duchowa. – mówią muzycy.

Zebranych przywitał ks. prał. Piotr Supierz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Wielkiej Woli – Paradyżu.

– Mam dziś zaszczyt i przyjemność po raz pierwszy jako proboszcz tej parafii powitać wszystkich w progach paradyskiego Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Cieszę się Państwa obecnością mając nadzieję, iż piękno muzyki wykonywanej w otoczeniu tych czcigodnych murów sanktuarium ubogaci nasze umysły i dusze. Św. Bazyli Wielki pisał, że „śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów”. Życzę państwu pięknych przeżyć. Niech piękno wysłuchanych w tym miejscu utworów pozostawi w naszych sercach niezatarty ślad tęsknoty za Absolutem. – powiedział ks. Supierz.

W koncertowe przeżycia wprowadził ks. Mateusz Szerwiński, a rozpoczęły go dwa utwory organowe: Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha (BWV 565) oraz Preludium chorałowe „Vater unser im Himmelreich” Georga Böhma.

Po „królewskim instrumencie” wystąpił zespół kameralny, który wykonał m.in. Domine Deus” Antonio Vivaldiego, Trio B-dur na obój, skrzypce i b.c. Georga Philippa Telemanna, Pieta, Signore Alessandro Stradella oraz „So gibst, du nun mein Jesu gute Nacht!” Jana Sebastiana Bacha.

W trzeciej części koncertu organy zabrzmiały wraz z zespołem. Artyści wykonali: „Ave Maria” Gaetano Donizettiego, „Melodię” z op. 59 Maxa Regera, „Benedictus” z Oratorium na Boże Narodzenie Camille Saint-Saens’a oraz „Nun danket alle Gott (Marche triomphale)” Sigfrida Karg-Elerta.

Muzycy – tak jak w ubiegłym roku – przygotowali również dwa utwory poza programem.

– Najpierw to będzie utwór odwołujący się do obrazu Chrystusa cierniem koronowanego z tutejszej świątyni, ale także do wydarzenia, które przeżyliśmy wszyscy: tragicznej śmierci ks. prał. Adama Myszkowskiego, tutejszego proboszcza i kustosza sanktuarium. To będzie opracowanie pieśni pasyjnej „O Głowo uwieńczona”, do której dopisałem trzecią zwrotkę:

Niech kapłan co ci służył i czuwał noc i dzień,
A jak Tyś cierpiał srodze, tak on wziął na się cierń.
Dostąpi chwały nieba, przebywa z Tobą wraz,
Prowadzi nas do nieba, gdy przyjdzie i nasz czas.

Po tym utworze jeszcze raz zabrzmią organy. To będzie coś, co państwo usłyszą jako pierwsi i jedyni. Będzie to improwizacja na temat melodii pieśni granej tutaj na odsłonięcie i zasłonięcie cudownego obrazu. – mówił ks. Mateusz.

Na zakończenie pasterskiego błogosławieństwa udzielił bp Marek Solarczyk, który objął patronat honorowy nad koncertem.

– Są takie momenty i miejsca, gdzie słowa są niepotrzebne. Pragnę wyrazić wdzięczność Bogu i tym, którzy pomogli nam odkrywać Jego tajemnice przeżywanego dnia dzisiejszego i w tym sanktuarium – powiedział bp Marek Solarczyk.

Tradycja koncertów organowych w paradyskim sanktuarium sięga 2007 roku, kiedy to – po kapitalnym remoncie instrumentu – odbył się pierwszy koncert. Powstał wówczas komitet organizacyjny, który do dziś czuwa nad organizacją poszczególnych wydarzeń muzycznych.

– Gdy rozpoczynaliśmy te koncerty, i ja i nikt z organizatorów, a był wśród nich śp. ks. Adam Myszkowski, nie przypuszczaliśmy, że to przedsięwzięcie tak dobrze zostanie przyjęte i wpisze się na trwałe do kalendarza kulturalnych wydarzeń Paradyża. – mówił Radiu Plus Radom Zbigniew Krajewski, jeden z organizatorów koncertów organowych w paradyskim sanktuarium.

Organizatorzy dziękują, którzy wsparli organizację tegorocznego koncertu, a szczególnie: Ceramice Paradyż, „Promuje łódzkie”, Marszałkowi Województwa Łódzkiego, Robertowi Telusowi (posłowi na Sejm RP), Starostwu Powiatowemu w Opocznie, Gminie Paradyż, Adamowi i Annie Tępińskim oraz Stanisławowi Tępińskiemu.

Failed to get data. Error: