STARACHOWICE – Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

• Wikariusz:
    • ks. mgr Marek Pionka

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 9.30;
    • 11.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.30;
  • Dni powszednie:
    • 17.30;
    • sobota – 8.00; 8.30

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleja Wyzwolenia (od 117 do końca), Jałowcowa, Jesienna, Jeżynowa, Kielecka, Łączna (od nr 18), Moniuszki, Morenowa, Na Stoku, Nowowiejska, Osiedlowa, Parcelowa, Podlesie, Południowa (od nr 20), Smugowa (od nr 131), Spadowa, Strugowa, Szymanowskiego, Wesoła, Wiejska, Wieniawskiego, 6 Września (od nr 91a), Wrzosowa, Osiedle Lubianka – ul. dr Andrzeja, Druhny Zjawy, por. Jurka, mjr. Nurta (nr 1–25), mjr. Ponurego, Wachmistrza Tarzana, chor. Szorta, Wąsika Kowalskiego.
  • Odpusty:
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • pierwsza niedziela miesiąca
  • Historia:

Na początku lat osiemdziesiątych XX w. proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach ks. Tadeusz Jędra przygotował teren pod ośrodek duszpastersko-katechetyczny na terenie os. Górniki. Jesienią 1983 r., w ciągu trzech tygodni, zbudowano drewnianą kaplicę pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, która została pobłogosławiona 11 XII 1983 r. przez bp. Edwarda Materskiego. Parafia została erygowana 14 V 1985 r. z wydzielonego terenu parafii pw. Wszystkich Świętych. Kościół, wg projektu arch. Zygmunta Koczonia, z wieżą wg projektu arch. Bogdana Cioka, został zbudowany w latach 1984–1995 staraniem ks. Stanisława Lachtary i ks. Zenona Sadala. Pierwsza Msza św. w nowym kościele była celebrowana 25 XII 1987 r. Począwszy od roku 1998 r. liturgia jest sprawowana w nowym kościele. Kościół jest budowlą z czerwonej cegły.

MAPA DOJAZDU: