Biskup Henryk Tomasik przechodzi na emeryturę. Biskup Marek Solarczyk – nowym Biskupem Radomskim

Bp Henryk Tomasik (z lewej) i Bp Marek Solarczyk (z prawej).

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Henryka Tomasika z pełnienia posługi biskupa radomskiego. Bp Tomasik kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. Decyzją Papieża Franciszka nowym biskupem radomskim został mianowany dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Dokument odczytał ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kurii Radomskiej.

>> Treść Komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

Bp Henryk Tomasik. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diec. siedlecka). Święcenia prezbiteratu przyjął 31 maja 1969 r. w Siedlcach, zaś święcenia biskupie 6 stycznia 1993 r. w Rzymie (głównym konsekratorem był Jan Paweł II). Jego zawołaniem biskupim są słowa z Modlitwy Pańskiej: Adveniat Regnum Tuum (Przyjdź Królestwo Twoje)”.

Decyzją papieża Benedykta XVI z 16 października 2009 r. został mianowany Biskupem Radomskim. Kanoniczne przejęcie diecezji przez nowego biskupa odbyło się w południe 12 listopada 2009 r., a uroczysty ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r.

W ostatnich latach w Episkopacie Polski pracował w Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duszpasterstwa oraz w Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

>> Bp Henryk Tomasik – biogram, herb i motto.

Bp Marek Solarczyk. Foto: BP/KEP

Biskup Marek Solarczyk urodził się 13 kwietnia 1967 r. w Wołominie (diec. warszawsko-praska). Święcenia prezbiteratu przyjął 28 maja 1992 roku w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. św. Floriana w Warszawie.

W maju 1999 roku obronił doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie w z nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła.

Święcenia biskupie przyjął dnia 19 listopada 2011 (w wigilię uroczystości Chrystusa Króla) podczas uroczystej Mszy Św. sprawowanej w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Dewiza biskupia to: Omnia possibilia credenti („Wszystko jest możliwe dla tego, który wierzy”).

W strukturach Konferencji Episkopatu Polski pełni następujące funkcje: przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegat KEP ds. Powołań i przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, członek Komisji Duchowieństwa, członek Komisji Wychowania Katolickiego, członek Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko Augsburską, członek Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji „Opoka”.

>> Bp Marek Solarczyk – biogram, herb i dewiza