Liturgia Męki Pańskiej w radomskiej katedrze

1916
Adoracja Krzyża podczas wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej. Foto: transmisja YT / Katedra Radomska

– Trwamy dzisiaj w dziękczynieniu za ofiarę Chrystusa; za Jego bosko-ludzką miłość, która zbawia świat, a wyraża się w tym wielkim cierpieniu. Stajemy w postawie wiary i wdzięczności przed krzyżem Chrystusa – mówił Biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej w radomskiej katedrze.

W Wielki Piątek w Kościele katolickim nie sprawuje się Mszy św., a Komunię św. mogą przyjąć jedynie ci wierni, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej.

– Nie sprawujemy Mszy św., ale udzielana jest Komunia św. W tym roku, gdy sprawujemy liturgię bez udziału wiernych, wierni również nie mogą przyjąć Komunii św. – mówił bp Henryk Tomasik i przypomniał jak owocnie przyjąć Komunię duchową.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 

Liturgia Męki Pańskiej składa się z czterech części. Rozpoczyna się w ciszy, bez śpiewu i „Znaku Krzyża”, a po oddaniu czci ołtarzowi celebrans w geście uniżenia pada na twarz.

Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa, której najważniejszymi elementami są: opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana oraz rozbudowana modlitwa powszechna, obejmująca cały świat, Kościół i jego potrzeby. W tym roku wśród wezwań znalazła się również modlitwa za udręczonych w okresie epidemii, obejmująca chorych, tych, którzy się nimi opiekują, a także zmarłych i cierpiące rodziny.

Modlitwa za udręczonych w okresie epidemii:

 

Druga część to Adoracja Krzyża. Wypowiadając trzykrotnie słowa „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata” biskup ordynariusz odsłonił Krzyż i ukazał do adoracji. Ze względu na stan epidemii odbyła się ona bez ucałowania, a obecni w katedrze księża oddali cześć krzyżowi na kolanach.

– Dzisiaj nie będziemy mogli ucałować krzyża Chrystusowego i Jego ran, ale uczestnicząc w adoracji, złożymy w sercu naszą wdzięczność. Wdzięczność za jego ofiarę i jego miłość – powiedział bp Henryk Tomasik.

Po zakończonej adoracji Krzyża, biskup Henryk udzielił Komunii św. obecnym na wielkopiątkowej liturgii: Biskupowi Adamowi Odzimkowi, duszpasterzom parafii katedralnej i kilku wiernym.

Na koniec procesyjnie przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie będzie wystawiony do Wigilii Paschalnej, a potem do Mszy św. Rezurekcyjnej.

Przypominamy, że w tym roku w Wielką Sobotę nie ma w kościołach poświecenia pokarmów na stół wielkanocny. Błogosławieństwa pokarmów będzie można dokonać w domu przed śniadaniem wielkanocnym; tekst tego błogosławieństwa można znaleźć >>TU<<.


 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.