BLIŻYN – Parafia pw. św. Ludwika

Kościół pw. św. Ludwika w Bliżynie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

Parafia pw. Św. Ludwika
26-120 Bliżyn
woj. świętokrzyskie

M: +48 797 633 551
E: parafiablizyn@gmail.com
W: http://www.parafiablizyn.pl/

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Stanisław Wlazło
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Marcin Wojciechowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 17.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bliżyn, Brzeście, Bugaj, Drożdżów, Gilów, Gostków, Henryków, Jastrzębia, Górki (część), Ubyszów, Wojtyniów, Wołów, Zagórze.
  • Odpusty:
    • św. Ludwika (25 sierpnia),
    • św. Zofii (15 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota przed III Niedzielą Adwentu
  • Kościół filialny:
Kaplica pw. św. Zofii w Bliżynie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
    • pw. św. Zofii w Bliżynie,
      • Msza św.
        • 16 dnia miesiąca o godz. 19.00
        • w odpust św. Zofii o godz. 8.00; 10.00; 12.00; 17.00
  • Historia:

Kaplica dworska w Bliżynie pw. św. Rozalii i św. Zofii istniała na pewno w połowie XVIII w. W 1815 r. spłonęła. Kolejna kaplica pw. św. Zofii, fundacji Ludwiki z Roztworowskich podkomorzyny sandomierskiej i jej syna Jacka, została zbudowana w latach 1818–1820. Do 1887 r. służyła także okolicznej ludności jako świątynia parafialna. Kościół murowany pw. św. Ludwika rozpoczęto budować w 1817 r. z inicjatywy hr. Ludwiki Potkańskiej. Projekt wykonał arch. Jacenty Mazurkiewicz. Zbudowano mury do kilku metrów wysokości i prace wstrzymano. Podaje się, że budowę zatrzymali Jacek Potkański, syn Ludwiki fundatorki, jak też proboszczowie Odrowąża, którzy obawiali się podziału parafii. W tym czasie ludność korzystała z kaplicy pw. św. Zofii. Budowa kościoła była kontynuowana dopiero w latach 1896–1900 staraniem ks. Juliana Piątka dzięki wsparciu hr. Ludwika Broel-Platera i ofiarności miejscowej ludności wg nowego projektu arch. Antoniego Hutten-Czapskiego i Aleksandra Knabe. Kościół został dedykowany 7/8 VII 1900 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza. Parafia filialna Bliżyn została erygowana 23 VIII 1888 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza z wydzielonych miejscowości parafii Odrowąż. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w nowej sytuacji politycznej, uzyskała ona dekretem bp. Mariana Ryxa z 25 XI 1919 r. prawa samodzielnej parafii. Kościół jest orientowany, murowany z ciosów kamiennych, trójnawowy.

MAPA DOJAZDU: