MNISZEK – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki w Mniszku. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki w Mniszku
    • Mniszek 97,
    • 26-625 Wolanów
    • woj. mazowieckie
  • M: +48 698 088 042
  • E: parafiamniszek1@o2.pl
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Gustaw Kaczkowski
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Łukasz Adam Gospodarczyk

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Chałupki Łaziskie, Chronów, Chronów Kol., Głogów, Kaleń, Konary, Koryciska, Łaziska, Mniszek, Rogowa, Wawrzyszów, Wawrzyszów Dzika Niwa, Wawrzyszów Kol., Wawrzyszów Wygon, Wymysłów, Zadąbrów.
  • Odpusty:
    • św. Jana Chrzciciela (24 czerwca),
    • św. Stanisława Kostki (18 września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 19 marca
  • Kościoły filialne:
    • pw. MB Częstochowskiej w Łaziskach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 10.30
    • w Konarach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 14.00
  • Kaplica:
    • w Domu Pomocy Społecznej w Łaziskach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 11.30
  • Historia:

W Ciepłej (dziś teren parafii Wysoka) powstał w II połowie XII w. lub na początku XIII w. ośrodek kościelny, prepozytura benedyktynów świętokrzyskich. Ośrodek ten był prawdopodobnie fundacji księcia Bolesława Wstydliwego. Po 1374 r., a przed 1408 r. translokowany został do Mniszka, który do połowy XV w. był własnością benedyktynów, a potem cystersów z Wąchocka. Parafia powstała tu przed 1462 r. Kościół drewniany spłonął w 1630 r. Kolejny drewniany został zbudowany w tym samym roku przez o. Andrzeja Gładysza przeora z Wąchocka. Rozebrano go w 1861 r. Obok niego została zbudowana w 1667 r. murowana kaplica pw. św. Józefa, z fundacji Józefa Jana Odrowąż Kietlińskiego właściciela Korycisk. Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki, wg projektu Antoniego Rucińskiego z Radomia, został zbudowany w latach 1862–1865 staraniem ks. Jakuba Stępniewskiego. Świątynię dedykował w 1868 r. bp Józef Michał Juszyński. Kościół jest jednonawowy. Podczas II wojny światowej został zajęty przez Niemców, którzy utworzyli w nim piekarnię. Na Msze św. gromadzono się w prywatnym mieszkaniu Mariana Siary. Po zakończeniu wojny i naprawieniu zniszczeń świątynia stała się na nowo miejscem modlitwy.

MAPA DOJAZDU: