Diecezjalne Forum Młodych – po raz pierwszy

Po raz pierwszy w diecezji radomskiej odbędzie się Forum Młodych. To dwudniowe spotkanie (15-16 września), które ma na celu zintegrować młodych i obudzić w nich zapał do działania we wspólnotach lokalnych i parafialnych. Organizatorzy spodziewają się, że w Forum weźmie udział kilkaset osób.

– Pierwsze Diecezjalne Forum Młodych odbędzie się w 15 i 16 września, a miejscem poszczególnych spotkań będą budynki przy kongregacji księży filipinów w Radomiu – kościół, oratorium i szkoła. Forum jest inicjatywą Fundacji Młodzi Radom, która powstała w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży 2016. – mówi Otylia Brendel, rzecznik prasowy DFM.

Na Forum zaproszeni zostali młodzi z całej diecezji; do Radomia ma przyjechać po dwóch delegatów z 301 parafii (uwaga! zapisy tylko do 11 września). Obecność młodych ludzi zarówno z dużych jak i małych parafii, zrzeszonych bądź jeszcze nie w różnych grupach formacyjnych, ma pokazać bogactwo i różnorodność form rozwoju własnej wiary, jak również pomocy duszpasterskiej dla księży posługujących w parafii.

– Celem tego spotkania jest wymiana doświadczeń między ludźmi młodymi oraz przekazanie im narzędzi do wykorzystania w działaniach na parafii. Organizatorzy nie chcą tworzyć bowiem nowej grupy dla młodych, a raczej pokazać już obecne bogactwo wspólnot w diecezji. Stąd też w przygotowanie Forum zaangażowano wszystkie wspólnoty działające w naszej diecezji, w których młodzież może znaleźć dla siebie miejsce wzrostu duchowego i rozwoju. Poza wspólnotami w przygotowaniu Forum biorą udział również katecheci i pedagodzy ulicy. – dodaje rzeczniczka.

Na uwagę zasługuje program I. Forum, w którym znalazły się prezentacje wszystkich tych wspólnot i parafii o różnych profilach duszpasterstwa młodzieży oraz „Targi Młodych”. Jednak najdłuższy blok będzie poświęcony pracy warsztatowej. – W kilku grupach uczestnicy będą uczyć się od poszczególnych wspólnot konkretnych aktywności do wykorzystania na parafii – prowadzenia strony internetowej, fanpage’a, organizacji gier terenowych, a także modlitwy słowem. – mówi Otylia i zwraca uwagę na ważne akcenty związane ze Światowymi Dniami Młodzieży: – Nie bez powodu Forum odbywa się jesienią 2017 roku. Jest to mniej więcej półmetek na drodze przygotowań do ŚDM Panama 2019. Z tej racji na Forum gościć będzie ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Przedstawi on najnowsze informacje dotyczące wyjazdu do Panamy. Fundacja Młodzi Radom chce w miarę możliwości pomóc jak największej liczbie młodym w wyjeździe na ŚDM 2019.

Forum rozpocznie się spotkaniem modlitewnym w piątek, 15 września o 20.00 w parafii św. Stefana na radomskim Idalinie. „Wieczór Uwielbienia” poprowadzą tam grupy charyzmatyczne: Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre, Wspólnota św. Dobrego Łotra. Natomiast sobota to będzie dzień typowo szkoleniowy z konferencjami, prezentacjami i częścią warsztatową w mniejszych grupach. Ten dzień rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem bpa Henryka Tomasika o 8.00 w kościele u księży filipinów. – A na zakończenie uczestnicy Forum w uroczystym pochodzie przejdą na ul. Żeromskiego, gdzie będzie się rozpoczynał tegoroczny Apel Młodych i koncert „Nieziemskie granie”. Poprzedzą go „Targi Wspólnot”, na których uczestnicy Forum – oraz młodzi, którzy przyjadą do Radomia na Apel – będą mogli zdobyć informacje, kontakty i materiały od wszystkich wspólnot działających w naszej diecezji. Targi będą odzwierciedleniem Targów Powołaniowych, jakie miały miejsce na Światowych Dniach Młodzieży. – omawia Otylia.

Organizatorzy mają nadzieję, że Forum będzie przestrzenią, która będzie budować pozytywny wizerunek miasta Radomia i Kościoła w diecezji, a tego typu spotkania odbywać się będą cyklicznie.