W skarżyskiej Ostrej Bramie spotkali się diecezjalni duszpasterze rodzin oraz doradcy życia rodzinnego z siedmiu diecezji rejonu centralnego. Był czas na modlitwę, wykłady i integracyjną wycieczkę.
W skład rejonu centralnego duszpasterstwa rodzin wchodzi siedem diecezji: częstochowska, łowicka, łódzka, płocka, radomska oraz dwie diecezje warszawskie.
– Spotykamy się co roku w innej diecezji. W tym roku, kiedy przeżywmy w naszej diecezji Rok Rodziny – wypadło na Radom. Jest to dla nas spotkanie integracyjne (byliśmy na wycieczce na Świętym Krzyżu i w Wąchocku), ale również wymiana doświadczeń i dyskusja. Wysłuchaliśmy również kilku ciekawych wykładów, m.in. na temat rozwodów w kontekście do nierozerwalności małżeństwa mówił nam pan prof. Dariusz Adamczyk. – mówi Kamila Rzepka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.
Problem dotyczący rozwodów i strategii przeciwdziałania im to główne tematy, a dyskusji przewodniczył ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.
– Nigdy nie spotkałem szczęśliwego rozwodu. Często pierwsza fraza od tych, którzy się rozwiedli to: „Rozstaliśmy się jak przyjaciele”. Ale gdy zaczyna się już nie pokazowa, reklamowa, tylko szczera rozmowa to jest dramat: rodziców jednej i drugiej strony, ich relacji, przyjaciół, którzy nie wiedzą jak się względem nich zachować, dramat dzieci, które są bardzo pogubione. – mówił ks. Drąg.
Zwrócił też uwagę, że pierwsza podstawowa sprawa to w różny sposób przeciwdziałanie rozwodom.
Ks. Przemysław Drąg:
Wśród prelegentów był Paweł Woliński, dyrektor CitizenGo Polska, który przedstawił szczegółowy program przemodelowania społecznego i prawnego małżeństwa i rodziny w Polsce, przygotowany i realizowany przez środowiska LGBT+.
Zaś Kamila Rzepka zaprezentowała wyniki badań dotyczących wpływu metod regulacji poczęć na więzi miedzy rodzicami a dziećmi, które opisała w pracy doktorskiej.
W drugim dniu odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin w diecezjach odwiedził bp Piotr Turzyński, który wziął udział w części wykładowej i przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej.
– Rodzina – bardzo ważne byśmy nie zatrzymywali się tylko na tej zewnętrznej warstwie: instytucja, której trzeba bronić, są prawa, zasady, jest umowa społeczne. Ale jest też jakaś głębia – warstwa duchowa. I ona jest cudowna; mówi nam, że rodzina jest wolą Bożą jest, że to Pan Bóg tak stworzył, że ludzkie serce tęskni za druga połówką, że dziecko malutkie rozwija się właściwie, gdy ma kobietę i mężczyznę – mamę i tatę; to ten duchowy świat, którym jest rodzina. I my musimy mieć przekonanie, że tak jest i jest to wola Boża, i musimy ją chronić, wydobywać i pokazywać światu jej piękno – i to jest nasza misja, zadanie. – mówił bp Turzyński i dodał: – Dziękuję wam za waszą pracę na rzecz rodziny. Musimy działać po ludzku, ale otwierać się przy tym na działanie Ducha Świętego. Przypowieść Pana Jezusa o ziarnie mówi nam, że ono jest cudowne. Mamy być siewcami tego ziarna. Nie wolno go zachować dla siebie.
Bp Piotr Turzyński, homilia: