Wydział Duszpasterstwa Rodzin: Polecamy film „Nieplanowane”

– Jesteśmy przekonani, że spotkanie z prawdą o aborcji pobudzi wiele osób dobrej woli do podjęcia konkretnych działań na rzecz promowania kultury życia. – mówią ks. Sławomir Adamczyk i Kamila Rzepka z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej i zachęcają do obejrzenia filmu „Nieplanowane” („Unplanned”). Film wchodzi do polskich kin od 1 listopada br.

Od 1 listopada w polskich kinach będzie można zobaczyć film „Nieplanowane”. To film, który powstał na podstawie bestsellerowej książki Abby Johnson i Cindy Lambert pod tym samym tytułem.

Film ukazuje autentyczną historię aborcjonistki Abby Johnson. Była jedną z najmłodszych dyrektorek kliniki Planned Parenthood i odpowiada za przeprowadzenie ponad 22000 aborcji.

Chuck Konzelman i Cary Solomon stworzyli film, który nie traktuje problemu aborcji jako kolejnej ze spraw, z którą trzeba prowadzić walkę za pomocą wszystkich możliwych narzędzi.

„Nieplanowane” to historia oparta na faktach. Opowieść o dyrektor aborcyjnej kliniki Planned Parenthood, odchodzącej z biznesu, by dołączyć do ruchów pro-life, jest jednak wyłącznie pretekstem (choć mocno dającym do myślenia) do o wiele bardziej złożonej refleksji – o tym, czym naprawdę jest aborcja, jakie przynosi skutki i jak skutecznie jej się przeciwstawić.

Podczas procesu zabijania dziecka bohaterka widzi na obrazie ultrasonograficznym trzynasto­tygodniowe nienarodzone dziecko broniące się przed aborcją. Widząc broniące się dziecko, które za chwilę zostanie zabite, wewnętrznie się przemienia.

Twórcy filmu przedstawiają proces wewnętrznej przemiany Abby John, zaczynającą się od momentu odkrycia manipulacji i kłamstwa na temat początków życia. Nie oceniają bohaterów, a ukazują mechanizmy, jakim są oni poddawani. Widz sam musi podjąć decyzję czy życie dziecka jest dla niego największą wartością. Film niepokoi, prowokuje do myślenia i sprawia, że wychodzimy z niego wierząc, że prawda i dobro zawsze zatriumfują.

Film obnaża kulisy aborcji w USA oraz mechanizmy klinik aborcyjnych. Jednocześnie uświadamia, jak niezbywalne są takie wartości jak: życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci i szacunek dla niego.

Jesteśmy przekonani, że spotkanie z prawdą o aborcji pobudzi wiele osób dobrej woli do podjęcia konkretnych działań na rzecz promowania kultury życia. Film ten niesie także przesłanie nadziei dla kobiet, które zabiły swoje dziecko i nie mogą odnaleźć pokoju serca.

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej gorąco zachęca do obejrzenia filmu „Nieplanowane”, polecając go do obejrzenia innym.

ks. Sławomir Adamczyk
Kamila Rzepka