„Duch Szefa” unosił się nad wodami. VIII Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej

Bp Marek Solarczyk podczas VIII. Regat Żeglarskich Diecezji Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W sobotę, 21 sierpnia, na zalewie Siczki w Jedlni-Letnisku odbyły się VIII Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. dr. Zdzisława Domagały. Najlepsi wśród 14. załóg byli żeglarze ze Szkolnej Sekcji Żeglarskiej działającej przy I LO w Radomiu.

Regaty zorganizowały: Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Stowarzyszenie „Środowisko Inicjatywa”, Piotr Leśnowolski, wójt gminy Jedlnia-Letnisko, Klub Żeglarski „Ikar” z Jedlni-Letnisko oraz Klub Żeglarski „Pionki”.

– Cieszymy się, że udało się te regaty zorganizować, bo w roku ubiegłym z racji na pandemię się nie odbyły. A teraz dziękujemy Panu Bogu, że się udało, że dopisali żeglarze. Regaty to rywalizacja sportowa, ale to także forma duszpasterstwa, którą prowadził ks. Domagała. W regatach startują także osoby, które pływały z nim. – mówi Teresa Połeć, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

O historii regat mówi Juliusz Mąkosa z Klubu Żeglarskiego „Ikar” z Jedlni-Letnisko:

– To było z okazji 10. rocznicy śmierci księdza Domagały. Tak się złożyło, że miałem przyjemność startu w tych pierwszych regatach i nasza załoga zajęła pierwsze miejsce. Od tej pory weszliśmy w organizację i pomoc księdzu Grzegorzowi. Z czasem przenieśliśmy się bliżej, do Jedlni, a mamy już w tej chwili do dyspozycji 8 żaglówek klasy „Omega” – przypomniał Juliusz Mąkosa.

Jedna z żaglówek nosi imię „Duch Szefa”. Dlaczego taka nazwa tłumaczy Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu i prezes Stowarzyszenia „Środowisko Inicjatywa”.

– Ks. Zdzisław Domagała był naszym duszpasterzem akademickim. Organizował wakacyjne wyjazdy. Zakupił dwie pierwsze żaglówki i zapalił nas do tego sportu. Jedna z tych łodzi otrzymała imię „Duch Szefa”, bo tak do niego zwracaliśmy się najczęściej. Ona nadal pływa na naszych zawodach. – mówi Lucyna Wiśniewska.

Pasterskiego błogosławieństwa na czas regat udzielił bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski, który objął patronat honorowy nad zawodami.

– Moi drodzy, bardzo serdecznie was witam. Serdeczne podziękowania, ukłony i wdzięczność dla wszystkich organizatorów. Wielkie uznanie dla wszystkich załóg. Bardzo się cieszę, że ta VIII edycja regat się odbywa. – powiedział bp Marek.

W tym roku najlepiej z wiatrem i falami poradziła sobie załoga Szkolnej Sekcji Żeglarskiej przy I LO w Radomiu, której sternikiem był Tomasz Paweł Kmiotek, która wywalczyła pierwsze miejsce. A oto pełna lista załóg i miejsc, które zajęły:

• 1 miejsce – Szkolna Sekcja Żeglarska przy I LO im. M. Kopernika w Radomiu; sternik Tomasz Paweł Kmiotek
  • 2 miejsce – Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie; sternik Andrzej Michalik
  • 3 miejsce – „Mazurscy Obozowicze – Kaptur” z Radomia; sternik Paweł Stanik
  • 4 miejsce – Dawny HKŻ „Wiking” w Pionkach; sternik Marcin Chmielewski
  • 5 miejsce – Zakon Rycerzy Kolumba im. Św. Michała Archanioła Rada nr 15631 w Pionkach; sternik Michał Tarchała
  • 6 miejsce – Klub Żeglarski „Zefir” w Radomiu – załoga nr „2” w Radomiu; sternik Lech Zembrzuski
  • 7 miejsce – Parafia pw. NMP Królowej Polski w Pionkach; sternik Łukasz Górski
  • 8 miejsce – Klub Żeglarski „Zefir” w Radomiu – załoga nr 1; sternik Władysław Drab
  • 9 miejsce – Klub Żeglarski „Pionki”; sternik Maciej Malborski
  • 10 miejsce – Klub Żeglarski „Ikar” z Jedlni-Letnisko; sternik Marek Stanke
  • 11 miejsce – HKŻM „Szkuner” w Radomiu; sternik Franciszek Dobrowolski (najmłodszy sternik)