Dziękczynienie za 50. lat Ruchu Światło-Życie w Diecezji Radomskiej

Symbole ŚDM podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Swiatło-Życie w Skarżysku Kam. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Podczas Dnia Wspólnoty, który odbył się w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, oazowiecze dziękowali za 50 lat Ruchu Światło-Życie w Diecezji Radomskiej. Ostatnim punktem spotkania była modlitwa przy symbolach Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. bp Marek Solarczyk oraz bp Piotr Turzyński. Nie zabrakło również jednego z prekursorów ruchu oazowego na terenach dzisiejszej Diecezji Radomskiej, ks. prał. Kazimierza Mąkosy. A w Dniu Wspólnoty wzięło udział wielu oazowiczów związanych z formacją w stopniach dziecięcych, młodzieżowych i Domowego Kościoła.

Dzień Wspólnoty rozpoczął się od zabawy integracyjnej i „Godzy świadectwa”, podczas której można było usłyszeć historie związane z tworzeniem się Ruchu Światło-Życie.

O początkach oazy opowiedział m.in. ks. Kazimierz Mąkosa.

– Pierwsze spotkanie z księdzem Blachnickim odbyło się w Koniakowie na tzw. „Wczasach Maryjnych” dla kleryków z całej Polski w 1959 roku. W następnym roku byłem i ja na takich rekolekcjach. Nie były to jeszcze oazy, ale piętnastodniowe rekolekcje, na których codziennie rozważaliśmy tajemnice różańca. – mówił ks. Mąkosa. – Chcę podziękować Bogu, za to, że na 60-lecie mojego kapłaństwa, doczekałem się tego jubileuszu oazy. Ta praca dla Ruchu Światło Życie pomogła mi rozkochać się w liturgii. – dodał.

Również świadectwem formacji w Ruchu Światło-Życie podzielił się bp Piotr Turzyńksi, który wakacyjne oazy przeżywał zarówno jako uczestnik, animator jak i moderator. Mówi, że to właśnie oazie zawdzięcza powołanie kapłańskie.

– Pojechałem pierwszy raz na oazę w 1974 roku. Ks. prał. Kazimierz Mąkosa wysłał mnie do Krościenka. Byłem małych chłopcem. Pojechaliśmy razem z rodzicami na oazę rodzin. Był to właściwie drugi rok oaz wakacyjnych Domowego Kościoła w całej Polsce. – mówił bp Piotr Turzyński. Wspomniał również oazy w Bańskiej Wyżnej: – Tam w tej Bańskiej odkrywałem najbardziej wspólnotę. Przez długi czas był tam drugi stopień, więc to było odkrywanie Księgi Wyjścia, odkrywanie Biblii, która mówi o naszym życiu, która podpowiada, która jest światłem. To Ruch Światło-Życie dał mi do ręki Pismo Święte, żeby je czytać, medytować, rozważać i nosić w sercu.

Centralnym punktem Dnia Wspólnoty była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.

– Pan Bóg otwiera przed nami źródło swojej łaski. Stajemy wobec Niego z tym całym bogactwem, które my dzisiaj po ludzku wyrażamy w 50-leciu Ruchu Światło–Życie naszej diecezji, która teraz jest diecezją radomską, ale 50 lat temu to były tereny diecezji sandomierskiej. Stajemy z bogactwem każdego z was, tych wszystkich, których niesiecie w swoich sercach, z którymi czy 50 lat temu, czy kilka tygodni temu przeżywaliście tajemnicę życia i wiary. Dziękujemy za to, zawierzamy i oddajemy to Bogu, prosząc, aby to, co jest Jego darem, nieustannie się rozwijało, wzrastało, przynosiło jak najobfitsze owoce – powiedział bp Solarczyk we wprowadzeniu do Eucharystii.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Na zakończenie Mszy św. bp Marek przekazał krzyże nowym animatorom oraz wręczył krzyż misyjny Martynie Sowa z parafii w Makowcu. Przedstawiono również nowe pary rejonowe Domowego Kościoła.

Za jubileuszową modlitwę podziękował ks. Krzysztof Dukielski, moderator Ruchu Światło-Życie w Diecezji Radomskiej.

– Podziękowaliśmy Panu Bogu za 50 lat oaz rekolekcyjnych w naszej diecezji. Oaza mocno wpisała się w nasze parafie. To tysiące osób. Spełnialiśmy i spełniamy marzenie Pana Boga, aby każda parafia była wspólnotą twarzy, a nie była jakaś bezduszna, anonimowa, żeby była tętniąca życiem. 50 lat to piękny jubileusz! – powiedział ks. Krzysztof Dukielski.

Ostatnim punktem spotkania była modlitwa przy symbolach Światowych Dni Młodzieży. Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od 21 sierpnia pielgrzymują po Polsce zapowiadając spotkanie młodzieży, które w 2023 roku odbędzie się w Lizbonie.

– Te wszystkie spotkania, tak jak dzisiaj u nas w Skarżysku, są wyjątkowym świadectwem, że Kościół żyje, że młodzi w tym Kościele naprawdę trwają. – mówi bp Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, słowo przy symbolach ŚDM:

O godz. 15.00 oazowiecze odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i zawierzyli Matce Bożej Ruch Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.

Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.