FAŁKÓW – Parafia pw. Świętej Trójcy

• Wikariusz:
    • ks. mgr Rafał Kosowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 8.30;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 18.00 (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Budy, Bulianów, Dąbrowa, Fałków, Kołoniec, Olszamowice, Pląskowice, Rudka, Rudzisko, Sęp, Skórnice, Starzechowice Dolne i Górne, Studzieniec, Sułków, Turowice, Wola Szkucka, Zbójno.
  • Odpusty:
    • Świętej Trójcy,
    • MB Szkaplerznej (16 lipca)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota przed III Niedzielą Adwentu oraz III Niedziela Adwentu
  • Kościół filialny:
    • pw. MB Częstochowskiej w Turowicach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 14.00; inne dni: środa, piątek i święta nakazane – godz. 15.00
  • Historia:

Fałków wzmiankowany był już w XII w. jako własność biskupów krakowskich. Król Kazimierz Wielki nadał mu prawa miejskie magdeburskie w 1340 r., które zostały utracone w XVI w. Najstarszy modrzewiowy kościół był wzmiankowany w XI wieku, a kościół murowany powstał w wieku XIV. Dedykacja miała miejsce w 1325 r. Kolejny murowany kościół, pw. Świętej Trójcy oraz św. Apostołów Mateusza i Macieja, fundacji Piotra i Jana Giżyckich dziedziców Fałkowa, pochodził z 1420 r. W tym czasie została erygowana parafia. Biskup Gniazdowski z Gniezna dedykował kościół w 1603 r. Pożar z 1774 r. zniszczył znaczną część świątyni, która została odnowiona pod koniec XVIII wieku. W 1897 r. kościół dedykował bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Podczas I wojny światowej świątynia została zniszczona. Wybudowano wtedy tymczasową drewnianą kaplicę. Obecny kościół został zbudowany w latach 1929–1935 staraniem ks. Jana Dąbrowskiego i ks. Wacława Wypyskiego wg projektu arch. Oskara Sosnowskiego. Uległ on zniszczeniu podczas II wojny światowej, odbudowany staraniem ks. Romana Ścisłowskiego w latach 1947–1954. Dedykował go w 1954 r. bp Jan Kanty Lorek. Restauracja świątyni miała miejsce w latach 1974–1975. W 1982 r., w czasie pożaru, spłonął ołtarz główny, część figur uległa zniszczeniu, uszkodzony został obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W latach 1983–1986 zrekonstruowano ołtarz i odnowiono figury oraz obraz. Kościół jest wzniesiony z kamienia w kształcie wydłużonej elipsy, dwie wieże stylizowane są na romańskie.

MAPA DOJAZDU: