STARACHOWICE – Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej pomocy w Starachowicach. Foto: arch. parafii.

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. mgr Andrzej Kania
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Marcin Przytuła
    • ks. mgrFilip Kochanowski, neoprezbiter
  • Rezydent:
    • ks. inf. mgr Stanisław Pindera

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 11.15;
    • 12.30;
    • 20.00 – w okresie wakacji
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 17.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 17.00 (oprócz lipca i sierpnia oraz od Bożego Narodzenia do końca ferii zimowych);

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • 6 Września, Aleja Niepodległości, Chłopickiego, Czachowskiego, Dwernickiego, Emilii Plater, Grottgera, Hauke Bosaka, Jana Pawła II, Jelenia, Kasztanowa, Kolorowa, Langiewicza, Lelewela, Letnia, Lubianka, Łączna, Mjr Nurta, Mierosławskiego, Miodowa, Myśliwska, Paderewskiego, Pastwiska, Piaskowa, Południowa, Por. Robota, Prądzyńskiego, Pustowójtówny, Romantyczna, Sierakowskiego, Składowa, Smugowa, Sybiraków, Traugutta, Ustronie, Wanacja, Wiosenna, Wysockiego, Żytnia.
  • Odpusty:
    • MB Nieustającej Pomocy (27 czerwca)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • czwartek, piątek i sobota przed IV Niedzielą Adwentu
    • w każdy pierwszy czwartek miesiąca
    • codzienne w Adwencie i Wielkim Poście w godz. 18.30-20.00
  • Historia:

Wieś Wenecja albo Wanacja przy wielkim stawie na rzece Kamiennej w początku XVII w. została wykupiona od wdowy Kowalkowskiej przez Bogusława Boksę Radoszewskiego, opata benedyktyńskiego ze Świętego Krzyża. Pod względem kościelnym należała do parafii pw. Świętej Trójcy w Wierzbniku-Starachowicach. Punkt duszpasterski i potem parafię na osiedlu Wanacja w Starachowicach organizował od 1982 r. ks. Stanisław Pindera. Dokonano wówczas zakupu ziemi i zbudowano tymczasową kaplicę oraz punkt katechetyczny. Parafia została erygowana 9 X 1984 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii pw. Świętej Trójcy. Kościół, wg projektu arch. Zbigniewa Grządzieli i konstr. Bogdana Cioka z Kielc, został zbudowany w latach 1985–1988 staraniem ks. Stanisława Pindery, parafian oraz z pomocą zagranicznych dobrodziejów. Dedykacji świątyni dokonał bp Edward Materski 27 VI 1988 r. Jest obiektem zbudowanym z czerwonej cegły na planie okręgu, wyniesionym na planie okręgu, z odchodzącymi od murów elementami architektonicznymi oraz z przybudowaną kaplicą boczną.

MAPA DOJAZDU: