SKARŻYSKO KAMIENNA – Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku Kamiennej. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

DUSZPASTERZE: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanie)

• Proboszcz i gwardian klasztoru:
    • o. Janusz Siwicki OFMConv.
  • Duszpasterze:
    • o. Hubert Burba OFMConv. – wikariusz, katecheta
    • o. Jacek Staszewski OFMConv. – duszpasterz
    • o. Rafał Jendras OFMConv. – katecheta
    • br. Paweł Paszkowski OFMConv. – zakrystianin

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 10.30;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • 1 Maja, 3 Maja, Bilskiego, Bobowskich, Bazaltowa, Chłodna, Ciepła, Czerwonego Krzyża, Dobra, Fabryczna, Franciszkańska, Gierymskiego, Głogowa, Gołębia, Grzybowa, Jaskółcza, Jastrzębia, Kanarkowa, Kredytowa, Krucza, Krzemowa, Kościuszki, Langiewicza, Limanowskiego, Łyżwy, Marmurowa, Obywatelska, Ogólna, Ogrodnicza, Oleśnicka, Organizacji Orzeł Biały, Piaskowa, Piękna, Podjazdowa, Przechodnia, Przesmyk, Ptasia, Równoległa, Rynek, Rzemieślnicza, Rzeźniana, Skowronkowa, Słowikowa, Spacerowa, Staszica, Szarych Szeregów, Szczepanów, Średnia, Świeża, Towarowa, Wąska, Wesoła, Wiśniowa, Witwickich, Wschodnia, Wspólna, Zacisze, Żurawia;
    • wieś Szczepanów.
  • Odpusty:
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia),
    • św. Antoniego (13 czerwca),
    • MB Anielskiej (2 sierpnia),
    • św. Franciszka (4 października)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • od poniedziałku do soboty – 17.00-18.00
  • Historia:

Klasztor Franciszkanów Konwentualnych powstał w Skarżysku staraniem prowincjała o. Anzelma Kubita. Kaplica została zbudowana w latach 1936–1938, pobłogosławił ją bp Paweł Kubicki. W czasie II wojny światowej, w 1940 r., franciszkanie ze skarżyskiego domu zostali zamordowani przez Niemców za współpracę z organizacją konspiracyjną. Kaplica wówczas była przez pewien czas zamknięta. Po jej otwarciu pracował w niej najpierw kapłan diecezjalny, następnie franciszkanie, a od 1943 r. księża diecezjalni. W 1945 r. franciszkanie ponownie zamieszkali w skarżyskim klasztorze i zaczęli sprawować opiekę duszpasterską w kaplicy. Parafia została erygowana 9 V 1957 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonego terenu parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej i parafii Parszów. Przez wiele kolejnych lat władze komunistyczne nie pozwalały na budowę świątyni parafialnej. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, wg projektu arch. Józefa Bartosa i konstr. Stefana Goszczyńskiego, został zbudowany w latach 1983–1987 staraniem parafian i franciszkanów. Pobłogosławił go 9 V 1987 r. bp Adam Odzimek. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 4 X 2007 r. Kościół jest zbudowany z cegły i kamienia.

MAPA DOJAZDU: