SKARŻYSKO KAMIENNA – Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

2937
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku Kamiennej. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

DUSZPASTERZE: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanie)

• Proboszcz i gwardian klasztoru:
    • o. Krzysztof Świderek OFMConv.
  • Duszpasterze:
    • o. dr Grzegorz Gut OFMConv. – duszpasterz
    • o. Jacek Szczepanik OFMConv. – katecheta
    • o. Hubert Burba OFMConv. – katecheta
    • br. Wojciech Mutwicki OFMConv. – zakrystianin

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 10.30;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • 1 Maja, 3 Maja, Bilskiego, Bobowskich, Bazaltowa, Chłodna, Ciepła, Czerwonego Krzyża, Dobra, Fabryczna, Franciszkańska, Gierymskiego, Głogowa, Gołębia, Grzybowa, Jaskółcza, Jastrzębia, Kanarkowa, Kredytowa, Krucza, Krzemowa, Kościuszki, Langiewicza, Limanowskiego, Łyżwy, Marmurowa, Obywatelska, Ogólna, Ogrodnicza, Oleśnicka, Organizacji Orzeł Biały, Piaskowa, Piękna, Podjazdowa, Przechodnia, Przesmyk, Ptasia, Równoległa, Rynek, Rzemieślnicza, Rzeźniana, Skowronkowa, Słowikowa, Spacerowa, Staszica, Szarych Szeregów, Szczepanów, Średnia, Świeża, Towarowa, Wąska, Wesoła, Wiśniowa, Witwickich, Wschodnia, Wspólna, Zacisze, Żurawia;
    • wieś Szczepanów.
  • Odpusty:
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia),
    • św. Antoniego (13 czerwca),
    • MB Anielskiej (2 sierpnia),
    • św. Franciszka (4 października)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • każdy czwartek i pierwsze piątki miesiąca
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, kaplica,
      • ul. Kościuszki 21, 26-110 Skarżysko-Kam.
      • T: +48 41 251 20 50
  • Historia:

Klasztor Franciszkanów Konwentualnych powstał w Skarżysku staraniem prowincjała o. Anzelma Kubita. Kaplica została zbudowana w latach 1936–1938, pobłogosławił ją bp Paweł Kubicki. W czasie II wojny światowej, w 1940 r., franciszkanie ze skarżyskiego domu zostali zamordowani przez Niemców za współpracę z organizacją konspiracyjną. Kaplica wówczas była przez pewien czas zamknięta. Po jej otwarciu pracował w niej najpierw kapłan diecezjalny, następnie franciszkanie, a od 1943 r. księża diecezjalni. W 1945 r. franciszkanie ponownie zamieszkali w skarżyskim klasztorze i zaczęli sprawować opiekę duszpasterską w kaplicy. Parafia została erygowana 9 V 1957 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonego terenu parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej i parafii Parszów. Przez wiele kolejnych lat władze komunistyczne nie pozwalały na budowę świątyni parafialnej. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, wg projektu arch. Józefa Bartosa i konstr. Stefana Goszczyńskiego, został zbudowany w latach 1983–1987 staraniem parafian i franciszkanów. Pobłogosławił go 9 V 1987 r. bp Adam Odzimek. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 4 X 2007 r. Kościół jest zbudowany z cegły i kamienia.

MAPA DOJAZDU: