GÓZD STARY – Parafia pw. św. Józefa Robotnika

• Wikariusz:
    • vacat

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • w pierwszy piątek miesiąca o g. 16.00

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Gózd Nowy, Gózd Stary, Grodzisko, Kadłubek Nowy, Kadłubek Stary, Kiełbów Nowy, Pągowiec, Siekluki Stare, Stare Żdżary.
  • Odpusty:
    • św. Józefa Robotnika (1 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 29 sierpnia
  • Nabożeństwa:
    • majowe – 18.00
    • październikowe – 16.00
  • Kościół filialny:
    • punkt katechetyczny w Sieklukach, Msza św. w niedziele i święta o godz. 14.00
  • Historia:

Wioska Siekluki (w dzisiejszej parafii Gózd) jest wspominana już w 1343 r. w dokumencie książąt Ziemowita i Kazimierza. Do początku XVI w. należała ona do parafii Jasionna, a potem do parafii Błotnica. Pierwsze Msze św. w remizie strażackiej, a potem w prowizorycznej kaplicy w Goździe Starym były sprawowane od wiosny 1941 r. przez księży z Błotnicy. Wówczas to parafia w Błotnicy została wysiedlona ze względu na utworzenie przez Niemców na tym terenie poligonu. Taki stan trwał do roku 1944, kiedy nabożeństwa powróciły do Błotnicy. Następnie kolejni wysiedleni kapłani sprawowali Msze św. w Goździe. Byli to: ks. Antoni Prügiel z Magnuszewa, ks. Kazimierz Kniedziałowski i ks. Zygmunt Wieczorek z Dobieszyna. Pierwotna kaplica została rozebrana w 1945 r. Jednakże duszpasterze z Błotnicy nadal dojeżdżali do Gozdu w niedziele i święta, sprawując Msze św. w remizie strażackiej. Ziemia pod przyszłą kaplicę została zakupiona w lipcu 1957 r. Rozbudowano wtedy, staraniem ks. Józefa Barańskiego, pierwotną kaplicę z remizy strażackiej.

Parafia została erygowana 1 XI 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek parafii Błotnica. Organizatorem parafii, budowniczym kościoła i plebanii był ks. Józef Barański. Obecny kościół pw. św. Józefa Robotnika został wybudowany w latach 1959–1961 wg projektu arch. Stanisława Kmiecińskiego z Warszawy. Świątynia jest murowana z cegły i kamienia, jednonawowa, z zakrystią dobudowaną od strony zachodniej.

MAPA DOJAZDU: