III. Memoriał Sportowy Osób Niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II

Organizatorzy III. Memoriału: ks. Karol Piłat, Paulina Zalewska i ks. Damian Drabikowski. Foto: ks. Z. Niemirski / FOTO Gość

Miało być tylko 9665 (tyle dni Jan Paweł II był papieżem), a było 13065 długości basenu i sportowej bieżni. Niepełnosprawni po raz trzeci na sportowo uczcili rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

– Wśród wielu inicjatyw, organizowanych w Radomiu, w kolejną, 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, nie mogło zabraknąć tej, która mimo, że dopiero po raz trzeci, to zaangażowała tak dużą liczbę osób niepełnosprawnych. III. Memoriał Sportowy osób niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II, w którym zintegrowane sztafety: biegowa i pływacka pokonały zaplanowany dystans, sprawił mnóstwo radości wszystkim uczestnikom. – mówi Paulina Zalewska z Centrum Nauki i Zabawy „Bajka” w Radomiu.

Impreza odbyła się w środę, 20 października, na radomskiej pływalni „Neptun”. Zanim jednak wystartowała „papieska sztafeta”, jej uczestnicy spotkali się w kościele pw. św. Stefana w Radomiu by uczestniczyć we Mszy św.

W tym roku Memoriał zgromadził ponad 220 uczestników – osób niepełnosprawnych z placówek, szkół specjalnych i integracyjnych, z warsztatów terapii zajęciowej z Radomia, Jedlanki, Kowali, Żarnowa, Pionek i Drzewicy. Zadanie: w sztafecie przepłynąć lub przebiec 9665 długości – tyle ile dni trwał pontyfikat św. Jana Pawła II.

– Tak silna i energiczna grupa o godz. 11.00 ruszyła w tej wyjątkowej sztafecie. Uczestnicy łącznie na 11 torach pływali, chodzili pokonując swoje słabości i zdobywając kolejne długości basenu. Zaraz po godzinie 13.00, po krótkim występie artystycznym uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, niestrudzeni uczestnicy rozpoczęli sztafetę biegową. Wynik? Niesamowity łącznie: 13065 długości! Sztafeta pływacka – 4585, zaś biegowa – 8480. – mówi Paulina Zalewska.

Każdy uczestnik Memoriału Papieskiego otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom.

Organizatorem wydarzenia byli Caritas Diecezji Radomskiej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu. Projekt nie odbyłby się bez pomocy i wsparcia wolontariuszy, a było ich ponad 100 – uczniów radomskich szkół: V LO i I LO CN-B klasa mundurowa, PSP nr 4 i Caritas Diecezji Radomskiej.

Patronat honorowy nad imprezą objął Bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski.

Memoriał został dofinansowany z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminy Miasta Radomia oraz Województwa Mazowieckiego.

zdjęcia: Magdalena Grudzińska / FOTAMAXA

Failed to get data. Error: