Imieniny i jubileusz Biskupa Henryka Tomasika

Imieniny i jubileusz Bp. Henryka Tomasika. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W sobotę – przeddzień imienin Biskupa Henryka Tomasika – w katedrze radomskiej sprawowana była Msza św. w intencji Pasterza Diecezji. Była to też okazja by podziękować za 10 lat posługi biskupiej w Diecezji Radomskiej.

– Wdzięcznym sercem chcemy ogarnąć 10 lat posługi naszego pasterza, bp. Henryka Tomasika, dziękując za jego miłość, modlitwy, cierpienia i służbę. Prosimy, aby święci patronowie: św. Henryk, św. Kazimierz, nasi radomscy kapłani męczennicy wypraszali potrzebne łaski, siłę i zdrowie. Prosimy, aby Matka Boża opiekowała się Czcigodnym Jubilatem. Niech nasza wspólna modlitwa zjednoczy nas i przyniesie pociechę dla ducha – powiedział we wprowadzeniu do Mszy św. bp Piotr Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, wprowadzenie:

Bp Piotr wygłosił również homilię.

– To Pan Bóg powołuje ludzi, wybiera ich, uzdalnia, prowadzi i czyni partnerem. A przecież Pan Bóg wie, że On sobie poradzi bez nas, podczas gdy my nie poradzimy sobie bez Niego. Dziękujemy Panu Bogu za 10 lat posługi bp. Henryka w naszej diecezji. Przyszedł do nas wrażliwy filozof, personalista ze szkoły Jana Pawła II. Dziękujemy, że Pan Bóg uczynił go tutaj narzędziem dyskretnej miłości do kapłanów, że tak bardzo przybliżył nam ideę Światowych Dni Młodzieży, że tysiące młodych z wielu krajów odwiedziło naszą diecezję. Dziękujemy też za to, że został przypomniany jeden z nas, radomskich kapłanów, ks. Roman Kotlarz, a ksiądz biskup doprowadził do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego – mówił bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, homilia:

Na zakończenie Mszy św. życzenia w imieniu kapłanów złożył ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz radomskiej Kurii. Przypomniał w nich pierwszą wizytę biskupa Henryka w Radomiu i gest ucałowania progów radomskiej katedry. Zaś wręczając ordynariuszowi dziewiętnastowieczny obraz Ludwika von Pasauera przedstawiający Świętą Rodzinę powiedział:

– To świadomy wybór, bo obecny rok ogłosiłeś, Ekscelencjo, w Diecezji Radomskiej Rokiem Rodziny. Będziemy wpatrywać się w oblicza Jezusa, Maryi i Józefa. W poszczególnych parafiach będziemy modlić się przez całą dobę za nasze rodziny.

Ks. parł. Edward Poniewierski, życzenia:

Życzenia składały również siostry zakonne, reprezentując osoby życia konsekrowanego.

– Imieniny i 10. rocznica posługi w diecezji to okazja do wyrażenia wdzięczności i  szacunku oraz złożenia życzeń. Życzymy Dostojnemu Solenizantowi ufności w to, że Pan Jezus wciąż towarzyszy i wspomaga tchnieniem swego Ducha – powiedziała s. Elżbieta, kapucynka ze Zwolenia.

Życzenia złożyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci ruchów i stowarzyszeń działających w naszej diecezji.

Bp Henryk Tomasik został mianowany Biskupem Radomskim 16 października 2009 r. decyzją papieża Benedykta XVI. Kanoniczne przejęcie diecezji przez nowego biskupa odbyło się w południe 12 listopada 2009 r., a uroczysty ingres do katedry radomskiej – 14 listopada 2009 r.

Failed to get data. Error: