Inauguracja Synodu w diecezji radomskiej

Modlitwa na rozpoczęcie Synodu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W piątek, 15 października, w radomskiej katedrze Bp Marek Solarczyk podczas modlitwy różańcowej włączył diecezję radomską w prace XVI. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Na wstępie Bp Marek Solarczyk przypomniał, że tematem XVI. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Klęcząc przed Najświętszym Sakramentem bp Marek powiedział:

– To jest ten wyjątkowy czas, wezwanie i zobowiązane, abyśmy potrafili przeżyć tajemnice wspólnoty, prawdziwej, głębokiej, otwartej, ufnej wspólnoty, która rozpoczyna refleksję nad swoją misją i życiem, zaczyna od trwania przy Tobie. Zaczyna od tego, co nazywamy wołaniem o Ducha Świętego, a przede wszystkim o wrażliwość serca i duszy. – modlił się bp Marek.

Bp Marek Solarczyk, wprowadzenie

Następnie modlił się za Synod modlitwą Adsumus Sancte Spiritus, zwaną tak od pierwszych słów oryginalnej wersji łacińskiej: „Stoimy przed Tobą, Duchu Święty”, która jest tradycyjnie używana podczas soborów, synodów i innych zgromadzeń Kościoła od setek lat, a jej autorstwo przypisuje się żyjącemu na przełomie VI i VII w. św. Izydorowi z Sewilli.

„Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie,
w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.”

Bp Marek Solarczyk, modlitwa Adsumus Sancte Spiritus