JEDLIŃSK – Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Andrzeja

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. mgr Grzegorz Wójcik (sen.)
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Tomasz Rokita
    • ks. mgr Hubert Mróz
  • Rezydent:
    • ks. prał. dr Henryk Ćwiek

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 18.00 (zima – 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Czarna Rola, Gryzów, Gutów, Janki, Jedlanka, Jedlińsk, Józefów, Moczydło, Narty, Nowa Wola, Płasków, Romanów, Wola Gutowska, Zawady Nowe, Zawady Stare.
  • Odpusty:
    • św. Ap. Piotra i Andrzeja (29 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 7 października
  • Kościoły filialne:
    • Miłosierdzia Bożego w Jedlance,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.30
    • bł. Honorata Koźmińskiego w Zawadach Starych,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.30
  • Kaplica:
    • w Domu Pomocy Społecznej w Jedlance,
      • Msza św. w niedziele o godz. 8.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej,
      • ul. Stawna 1, 26-660 Jedlińsk
      • T: +48 48 321 30 64
  • Historia:

Jedlińsk był miastem prywatnym Mikołaja Jedlińskiego herbu Nabram, lokowanym na prawie magdeburskim w 1530 r. przywilejem króla Zygmunta I Starego. Prawa miejskie stracił w 1869 r. Właściciel ufundował w początkach XVI w. pierwotny kościół drewniany i wtedy też powstała tu parafia katolicka. W 1561 r. kościół został zajęty przez arian dzięki protekcji Jedlińskich. Arianie założyli tu szkołę, sprowadzając nauczycieli z Rakowa. W tym czasie katolicy uczęszczali do kościołów w Lisowie, Wsoli i Błotnicy. W 1630 r. Jedlińsk nabył Stanisław Witowski i usunął arian. Parafia katolicka została ponownie erygowana w 1637 r. przez abp. Jana Wężyka. Dziedzic Witkowski w 1645 r. ufundował murowany kościół pw. MB Szkaplerznej i św. Stanisława bp. Poświęcony on został przez abp. Macieja Łubieńskiego. Jednak już w 1655 r. został doszczętnie zniszczony przez Szwedów, a wkrótce „morowe powietrze” zupełnie wyludniło miasto. W 1661 r. założono w Jedlińsku szpital dla ubogich i starców, a przy nim kościół pw. św. Wojciecha spełniający rolę świątyni parafialnej. Została ona zniszczona w 1809 r. i definitywnie rozebrana w 1860 r. W II połowie XVIII w. kościół parafialny gruntownie odrestaurowano, prawdopodobnie wg projektu Jakuba Fontany, staraniem dziedzica Aleksandra Józefa Załuskiego i jego syna bp. krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego, który w 1753 r. kościół poświęcił. Dedykacji świątyni pw. św. Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku dokonał w 1773 r. biskup kijowski i czernichowski Józef Załuski, brat bp. Andrzeja. W latach 1976–1979, staraniem ks. Franciszka Borowskiego, podjęto przy kościele prace zabezpieczające m.in. fundamenty i wieże. W latach 1987–1995, staraniem ks. Henryka Ćwieka, gruntownie odnowiono elewację zewnętrzną wraz z detalami architektonicznymi. Kościół jest orientowany, w stylu barokowym, w szczycie fasady znajduje się herb Junosza biskupa Załuskiego. Z parafii pochodził sługa Boży bp Piotr Gołębiowski, administrator apostolski diecezji sandomierskiej w latach 1968–1980.

MAPA DOJAZDU: