Jubileuszowy X. Tydzień Społeczny

X. Tydzień Społeczny w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Pod hasłem: „Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia w warunkach demokratycznego państwa” odbył się w Radomiu X. Tydzień Społeczny. Organizatorem spotkań była Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej oraz parafia pw. św. Stefana w Radomiu, a spotkania odbywały się w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej w Radomiu.

X. Tydzień Społeczny rozpoczął się w niedzielę, 27 września, od Mszy św. w radomskiej katedrze. Następnie wystąpiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, która podzieliła się wspomnieniami z pracy w sekretariacie kard. Stefana Wyszyńskiego, a w głównej części podjęła temat „Aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu”.

Anna Rastawicka. X. Tydzień Społeczny w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W drugim dniu Tygodnia Społecznego organizatorzy zaprosili na spotkanie z dr hab. Andrzejem Zybertowiczem, prof. UMK w Toruniu oraz parlamentarzystami: Markiem Biernackim (PSL) i Krzysztofem Bosakiem (Konfedreracja). Temat spotkania to: „Relacja Kościół-Naród-Państwo: aplikacja nauczania Prymasa do warunków współczesnej Polski”. Prof. Zybertowicz mówił m.in. o roli Kościoła i społeczeństwa we współczesnym świecie, który jest zagrożony obojętnością i utratą wartości. Po wykładzie dyskusję panelową moderował Wojciech Dąbrowski, redaktor Polsat News.

Prof. Andrzej Zybertowicz. X. Tydzień Społeczny w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Wtorek to debata nt. rodziny w świetle nauczania Prymasa Tysiąclecia. Wykład pod tytułem „Prymat rodziny w życiu społecznym. Prawa i obowiązki rodziny” wygłosił prof. dr hab. Paweł Skibiński. A po prelekcji odbył się panel publicystów z udziałem: Grzegorza Górnego, Michała Karnowskiego i Franciszka Kucharczaka. Dyskusję moderował red. Wojciech Sałek (Radio PLUS Radom).

Panel publicystów podczas X. Tygodnia Społecznego w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Kolejne dni to m.in. wykład prof. Jana Żaryna, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, pt. „Prymas Tysiąclecia i Mąż Stanu: prowadzenie Kościoła i Narodu w warunkach komunistycznego zniewolenia”, spotkanie z o. dr. Gabrielem Bartoszewskim – wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Wyszyńskiego.

O. Gabriel Bartoszewski. X. Tydzień Społeczny w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Finałem jubileuszowego Tygodnia Społecznego było przedstawienie pt. „Prymas”, przygotowane przez młodzież parafii pw. św. Stefana w Radomiu pod kierunkiem ks. Krzysztofa Kołtunowicza oraz niespodzianka: jubileuszowy tort.

Spektakl „Prymas”. X. Tydzień Społeczny. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Jubileuszowy tort. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Nad całością czuwał ks. dr Andrzej Jędrzejewski, asystent Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej i proboszcz parafii pw. św. Stefana w Radomiu.

Ks. Andrzej Jędrzejewski. X. Tydzień Społeczny w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Failed to get data. Error: