Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz parafią pw. św. Wacława rozpoczął prace renowacyjne nad kolejnymi zabytkami radomskiej nekropolii.
Tym razem są to dziewiętnastowieczne kamienne nagrobki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Łączny koszt prac konserwatorskich został wyceniony na ponad 94 tys. zł.
– Tegoroczne prace, to bardzo duży wysiłek finansowy, dlatego bardzo liczymy na dobre efekty listopadowej kwesty na cmentarzu, ale również cieszymy się, że parafii św. Wacława, będącej zarządcą cmentarza rzymskokatolickiego i dyrekcji nekropolii Pani Edycie Sitarskiej, udało się cześć środków pozyskać z dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Sławomir Adamiec z SKOZCR.
Program prac konserwatorskich, zatwierdzony przez konserwatora zabytków, w przypadku obu pomników, będzie polegał po dokonanym całkowitego demontażu obiektów i przeprowadzeniu skomplikowanych zabiegów konserwatorskich dopiero w pracowni konserwatorskiej.
– Niestety pomnik Emilii z Wolskich Targowskiej, wraz z całą strukturą komory grobowej, uległ bardzo poważnemu zniszczeniu. W listopadzie ubiegłego roku, w zasadzie doszło do katastrofalnego zapadnięcia się gruntu pod pomnikiem, a dwie płyty bezpośrednio nakrywające kryptę, w znacznej części osunęły się poniżej poziomu podmurówki. W trakcie upadku pomnika najmocniej ucierpiał element zwieńczenia, z którego ozdobna korona liści akroterionów została prawie w połowie utrącona. Blok z wykutymi inskrypcjami stracił kilka obszernych fragmentów na narożach i krawędziach. Każda z dwóch zapadniętych kamiennych płyt, ważyła ponad 1.5 tony, dlatego konieczne było, przy demontażu, użycie ciężkich urządzeń dźwigowych – opisuje Sławomir Adamiec.
Stan drugiego z restaurowanych nagrobków, rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich, jest również bardzo zły i wynika z ciągłego oddziaływania warunków atmosferycznych na obiekt znajdujący się w bliskiej odległości od ulicy Limanowskiego.
– Elementy piaskowcowe, pokryte są nawarstwieniami pochodzenia atmosferycznego o zróżnicowanym charakterze. W procesie konserwacji kamiennych elementów nagrobka konieczna będzie szczególna uwaga konserwatorów, w celu odtworzenia uszkodzonych fragmentów, z starannie dobranego materiału kamiennego. – mówi Sławomir Adamiec.
Oba nagrobki zostaną po odnowieniu zaprezentowane odwiedzającym radomską nekropolię przed listopadowymi świętami Wszystkich Świętych.