Mali architekci 3D w „Bajce”

856
Foto: www.uczesie3d.pl

Trójwymiarowa mini makieta miasta, zaprojektowania i wydrukowana na drukarkach 3D przez dzieci w wieku 9-13 lat? Tak to możliwe! Z takim wyzwaniem zmierzą się w okresie wakacji podopieczni Centrum Nauki i Zabawy Bajka „Bajki”, które działa przy Caritas Diecezji Radomskiej.

– „Dziecięca Pracownia Architektoniczna” – to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Latorośl oraz Centrum Nauki i Zabawy „Bajka” w Radomiu. Jej celem jest organizacja kreatywnych warsztatów z modelowania i druku 3D dla 24 podopiecznych „Bajki” w okresie ferii letnich. – mówi Paulina Zalewska, kierownik CNiZ „Bajka”.

Czemu mają służyć warsztaty tłumaczy Philipp Zalewski ze Stowarzyszenia Latorośl, instruktor modelowania i druku 3D.

„Staramy się stopniowo wprowadzić dzieci uczestniczące w zajęciach w fascynujący świat modelowania i druku 3D. Dzięki edukacyjnym aplikacjom firmy Autodesk – światowego producenta oprogramowania z zakresu projektowania 3D – dzieci stawiają pierwsze kroki w projektowaniu 3D modelując swoje proste trójwymiarowe obiekty. Następnie przygotowane projekty wykonujemy na drukarkach 3D, dzięki czemu dzieci uczestniczą w pełnym procesie tworzenia: od projektu, przez druk, aż do finalnego produktu. Dzieci są otwarte na nowe wyzwania w zakresie modelowania 3D oraz programowania, a dzięki aplikacjom edukacyjnym, wprowadzenie w świat nowych technologii jest dziś naprawdę proste i sprawia mnóstwo frajdy. Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie, uda nam się zaszczepić w dzieciach zajawkę do modelowania i druku 3D – mówi Philipp Zalewski.

W trwających łącznie 45 godzin warsztatach, udział weźmie 24 podopiecznych „Bajki” – Caritas Diecezji Radomskiej w wieku 9-14 lat. Finalnym efektem warsztatów będzie wydrukowana mini makieta miasta, złożona z elementów zaprojektowanych przez uczestników zajęć.

Inicjatywa znalazła uznanie klientów Tesco, którzy w głosowaniu w ramach konkursu „Decydujesz, pomagamy” przyznali Stowarzyszeniu Latorośl grant na realizację inicjatywy w wysokości 5 tys. zł.