Komunikat bp. Henryka Tomasika po śmierci o. Huberta Czumy

1565
Bp Henryk Tomasik i o. Hubert Czuma. Honorowe Obywatelstwo Miasta Radomia dla jezuity. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl (2015)

– Ojciec Hubert Czuma był dla Radomian wielkim autorytetem moralnym. – napisał bp Henryk Tomasik w specjalnym komunikacie po śmierci o. Huberta Czumy. Oto jego treść:

„Pragnę  poinformować, że w dniu 19 września odszedł do Pana  O. Hubert Czuma SJ, zasłużony duszpasterz Radomia i Honorowy Obywatel Miasta Radomia.

Posługę duszpasterską w Radomiu rozpoczął O. Hubert Czuma SJ w sierpniu 1979 roku. Zaangażował się w duszpasterstwo akademickie. W latach 1980-1989 współpracował z radomską «Solidarnością». Organizował Msze św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy w Radomiu. Opiekował się prześladowanymi, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych publikacji. Jako delegat Biskupa Edwarda Materskiego brał udział w procesie uczestników oskarżanych za zaangażowanie w wydarzenia Radomskiego Czerwca’76 oraz w kolejna rocznicę tych wydarzeń (1988). Należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. Zabiegał o wyjaśnienie okoliczności męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza. Był Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy. Posługiwał także jako kapelan w radomskim więzieniu. Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego oraz wielu innych osób. Prowadził wiele audycji w diecezjalnym «Radiu AVE» i publikował liczne artykuły w «Tygodniku AVE». Pełnił funkcję sekretarza Telefonu Zaufania Linia Braterskich Serc.

Ojciec Hubert Czuma był dla Radomian wielkim autorytetem moralnym. 31 sierpnia 2015 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Radomia.

Duchowieństwo oraz wierni świeccy Radomia i Diecezji Radomskiej są wdzięczni Ojcu Hubertowi Czumie za wzór ofiarnej służby Panu Bogu i Kościołowi.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy o dar pełni życia w niebie dla śp. Ojca Huberta Czumy.

Biskup Henryk Tomasik, Biskup Radomski”


Informacja o uroczystościach pogrzebowych.