Koneckie wspomnienia o ks. Marcelim Prawicy

8052
Wystawa poswiecona śp. ks. Marcelemu Prawicy w KSWP w Końskich. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

„Moc w słabości się doskonali” – te słowa św. Pawła przyświecały spotkaniu, które zorganizowała Fundacja „Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy”. Okazją była druga rocznica śmierci misjonarza.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy przy grobie ks. Marcelego Prawicy na koneckim cmentarzu. Następnie w koneckiej kolegiacie pw. św. Mikołaja została odprawiona Msza św. za zmarłego przed dwoma laty misjonarza. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, a homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

O ks. Marcelim Prawicy, misjonarzu, który ponad 40 lat duszpasterzował w Zambii, chce pamiętać konecka młodzież. Poprosili, aby to on im patronował w wyremontowanej sali. Miejsce spotkań grup parafialnych poświęcił bp Henryk Tomasik.

Następnie uczestnicy spotkania przenieśli się do siedziby Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich. To tam przygotowano wystawę zdjęć i pamiątek związanych z ks. Marcelim Prawicą. Jej otwarcie poprzedził wykład ks. dr. Szczepana Kowalika o życiu i działalności wieloletniego misjonarza z Chingombe.

Ks. Szczepan Kowalik, fragment:

Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania i wystawy jest Fundacja „Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy”, która powstała w Końskich po śmierci Honorowego Obywatela tego miasta.

– Zamierzeniem tego wydarzenia jest przypomnienie tego wielkiego kapłana związanego z naszym miastem, a przede wszystkim troska o to żeby dzieło ks. Marcelego wciąż do nas przemawiało. Wspomnienie ks. Marcelego w Końskich jest szczególne. Spotykam się ludzi, którzy go spotkali: jedni przyznają, że dostali od niego różaniec inni, że byli razem z nim w szpitalu, gdy umierał. Te wszystkie świadectwa warte są utrwalenia. Chcemy też, aby dzisiejsze spotkanie zachęciło nas do spisywania i przekazywania wspomnień o zmarły misjonarzu i przekazywania ich do kurii. – mówi Jan Nowak, prezes Fundacji.

Pamiątki, które można zobaczyć na wystawie, związane ze zmarłym misjonarzem to m.in. jego sutanna i stuła, naczynia liturgiczne, modlitewniki, część korespondencji, a także liczne zdjęcia ukazujące pracę misyjną w Zambii i spotkania w Polsce. Część zdjęć wykonał doktor Lech Lipiec, ordynator oddziału urologii w szpitalu w Końskich, a prywatnie przyjaciel ks. Marcelego.

– To był wspaniały człowiek… bardzo ciepły, pogodny. Nie można było usłyszeć od niego żadnego złego słowa o innym człowieku. W jego obecności nie można było być złym człowiekiem. On nobilitował do dobra… Miał ogromna charyzmę. Przyciągał ludzi… Przez ostatnie kilkanaście lat pomagaliśmy mu jako lekarze utrzymać dobrą kondycję, aby mógł wrócić do Zambii. Życie ma jednak swoje prawa i tak się akurat wydarzyło, że 17 wrzenia 2017 r., a była to niedziela, godz. 20.41 ks. Marceli od nas odszedł… Ks. Marcelego nie ma, ale pozostaje w naszych sercach. – wspomina doktor Lipiec i wskazuje ostatnie zdjęcie przedstawiające sutannę leżącą na pustym łóżku szpitalnym.

Wśród przybyłych gości była s. Barbara Gawęda ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, która na co dzień pracuje w Chamuce w Zambii. Tam siostry budują szkołę dla dziewcząt. Siostra podzieliła się świadectwem stałej pamięci o ks. Marcelim.

– „Jedź i powiedz, że ks. Marceli był dla nas jak Matka Teresa z Kalkuty” – powiedziała mi przed wyjazdem do Polski s. Maria – „Powiedz, że pamięć o ks. Marcelim jest tu w Zambii wciąż żywa i ludzie bardzo żałują, że go tu nie ma. Ale powoli rozwija się tu inna łączność i wiara, że on tu jest – chociaż inaczej – i nam tu pomaga”. – powiedziała s. Barbara.

Słowa podziękowań za zorganizowanie wystawy wypowiedział bp Henryk Tomasik.

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować za to spotkanie i za wielką troskę jaką Państwo otaczaliście ks. prał. Marcelego Prawicę. Czuł się tutaj w Końskich jak u siebie w domu. W sposób szczególny chciałbym podziękować panu doktorowi Lechowi Lipcowi, który opiekował się księdzem prałatem. Bardzo dziękuję za to, że powstało to stowarzyszenie, którego celem jest kultywowanie pamięci… Czego możemy się uczyć od ks. Marcelego? Wierności Chrystusowi, wierności swojej misji i ogromnego zatroskania o drugiego człowieka. Był bardzo szczery, pogodny, autentyczny chrześcijanin; wzór człowieka i wzór ludzkich relacji. To zasługuje na utrwalanie. Dziękuje za to spotkanie i za tyle dowodów troski i pomocy, które otrzymywał w ciągu lat z Końskich. – powiedział bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Krzysztof Obratański, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie oraz Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości – gospodarz wystawy.

Wystawę poświęconą ks. Marcelemu Prawicy można oglądać do 15 października od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 w budynku Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Staszica 2a w Końskich.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.