Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – Cultura Porta Fidei – Radom 2019

1111

Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum zaprasza na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie od 7 do 13 października 2019 r. w Radomiu. Oto program wydarzeń:

Program:

 • 7 października, poniedziałek – spotkanie
  • 18.00 – Kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia, ul. A. Struga 31A w Radomiu
   • Msza święta;
   • „Stanisław Niemczyk – polski Gaudi” – wykład bp. Michała Janochy. Bp Michał Janocha – profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy warszawski.

Bp Michał Janocha – biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej; profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy warszawski. Zainteresowania naukowe bp. Michała Janochy koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy. Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym „Missa in arte polona. Ikonografia mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej” (Warszawa 1998), czy „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” (Warszawa 2008).

Jest przewodniczącym Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Stanisław Niemczyk nazywany był „polskim Gaudim”. Jego projekty były odważne, inne, wyjątkowe. Tak jak kataloński artysta, architekt nie dokończył swojego ostatniego dzieła – kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, nad którym pracował ponad 20 lat.


 • 8 października, wtorek – spotkanie
  • 19.00 – Duszpasterstwo Akademickie ul. Górnicza 2 w Radomiu
   • W ramach cyklu „Całkiem Inna – Kobieta w blasku Stwórcy” spotkanie z Panią Lucyną Adamkiewicz – łączniczką Zgrupowania „Chrobry I”, więźniarką obozów Auschwitz i Gusen II.

Lucyna Adamkiewicz, pseudonim „Ewa”, łączniczka w Zgrupowaniu „Chrobry I”, od 15. roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego, była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Gusen II. Udało jej się cudem uniknąć śmierci. Od pewnego czasu mieszka w Radomiu – ma tu rodzinę. W lipcu została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


 • 9 października, środa – film, spotkanie modlitewne
  • 12.00 i 18.00 – OKiSz „Resursa Obywatelska”, ul. J. Malczewskiego 16 w Radomiu
   • Film „Muzyka ciszy”, reż. Michael Radford; film o życiu Andrea Bocellego. Wstęp płatny: 10 zł.

To historia wybitnego śpiewaka Andrei Bocellego, który urodził się z nieuleczalną chorobą oczu, na skutek której w wieku 14 lat stracił wzrok. Dorastał na farmie, gdzie sprzedawał maszyny rolnicze, ale dzięki ogromnej determinacji i talentowi wzniósł się ponad ograniczenia, a jego muzyką pokochał cały świat. W jednej z głównych ról (maestra) Antonio Banderas.

  • 19.00 – Duszpasterstwo Akademickie ul. Górnicza 2 w Radomiu
   • Msza święta
   • Wieczór Uwielbienia – prowadzi Akademicka Wspólnota Jonasza.

 • 10 października, czwartek – spotkanie
  • 19.00 – Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, ul. K. Kelles-Krauza 19 w Radomiu
   • „Tajemnice Caravaggia” – wykład ks. prof. Witolda Kaweckiego CSsR.

Ks. Witold Kawecki – redemptorysta; jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; zajmuje się między innymi teologią kultury. Profesor i kaznodzieja, kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarz i człowiek mediów, dziennikarz i kulturoznawca, autor 30 książek, współpracownik Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Nagrodzony Feniksem w kategorii sztuka za książkę „Sztuka polska a Kościół dzisiaj”. W swojej najnowszej książce opowiada o blisko stu dziełach Caravaggia, ich kolorystyce, świetle, metaforyce, fakturze, warstwie znaczeniowej, psychologicznej i narracyjnej. Historie niezwykłych obrazów Caravaggia, związanych z wewnętrzną głębią i przeżyciami artysty. Książka adresowana do koneserów i amatorów sztuki, osób wrażliwych na piękno i szukających oryginalnych i wartościowych wrażeń artystycznych.


 • 11 października, piątek – spotkanie, adoracja, wystawa
  • 18.00 – Kościół Księży Filipinów ul. Grzybowska 22 w Radomiu
   • Msza św.
   • Spotkanie z twórcą sztuki sakralnej Panem Mariuszem Drapikowskim,
   • Prezentacja monstrancji „Królowa Pokoju” przeznaczonej do Medjugorie.
   • Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Mariusz Drapikowski to gdański artysta specjalizujący się w bursztynnictwie i złotnictwie. W Gdańsku, gdzie prowadzi razem z synem Kamilem pracownię Drapikowski Studio powstają rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna czy biżuteria. W pracowni, którą założył w 1984 r., powstały tak niezwykłe i wyjątkowe dzieła jak suknie do Ikony Jasnogórskiej: bursztynowo-brylantowa (2005 r.) oraz szata „Wotum Narodu Polskiego” w 100. rocznicę rekoronacji Cudownego Obrazu (2010 r.).

W Pracowni Drapikowski Studio w Gdańsku powstają też ołtarze adoracyjne związane z ideą „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, tzn. utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju.

Aktualnie Światowe Centra Modlitwy o Pokój istnieją w Betlejem, w Ozjornoje w Kazachstanie, w Medjugorie, w Namyang w Korei Południowej, w Yamoussukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz z Kibeho w Rwandzie. Rok temu powstała Kaplica Wieczystej Adoracji w Bazylice w Niepokalanowie.

Przy okazji spotkania u księży filipinów przybędzie do Radomia Monstrancja „Królowa Pokoju”. W 2011 roku przekazana przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace dla parafii św. Jakuba w Medjugorie jako materialny znak włączenia do Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju – Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Do końca października w kościele przy ul. Grzybowskiej 22 trwać będzie adoracja i modlitwa o pokój.

 • 18.00 – OKiSz „Resursa Obywatelska”, ul. J. Malczewskiego 16 w Radomiu
  • Wernisaż wystawy: „Moje imię Człowiek”, o życiu księdza Jana Ziei – żołnierza Wojska Polskiego, kapelana Szarych Szeregów i AK współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, w latach 1923-1925 związanego z Radomiem.

Ks. Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 roku w Ossie, zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie. Był polskim duchownym, działaczem społecznym, tłumaczem, publicystą i pisarzem religijnym. Był kapelanem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i kapelanem obrony września 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Był też pierwszym kapelanem zakładu dla ociemniałych w Laskach. W latach 1950-1959 był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie.

Poszczególne plansze wystawy „Moje imię Człowiek” opatrzone są fragmentami kazań ks. Jana Ziei, zdjęciami archiwalnymi oraz wspomnieniami świadków świętości jego życia.

Wystawę przygotował Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.


 • 12 października, sobota – koncert
  • 19.00 – Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu
   • Koncert muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołu Play&Pray z Krakowa.

Zespół Play&Pray to sześć silnych osobowości – połączyła ich muzyka i powołanie do posługi uwielbieniowej, jak sami mówią o sobie. Ich utwory to połączenie wielu gatunków szeroko pojętej muzyki rozrywkowej związanych z praise&worship. W czerwcu 2018 roku światło dzienne ujrzała debiutancka płyta: Królestwo – w całości napisana i skomponowana przez członków zespołu. Jest odbiciem ich osobistej modlitwy uwielbienia. Podczas koncertów wykonują przede wszystkim utwory autorskie.

Do tej pory wystąpili między innymi podczas takich wydarzeń jak: Spotkanie Młodych w Wołczynie, Strefa Chwały Stary Sącz, Solne Uwielbienie Wieliczka, Koncert Ekumeniczny: Bądź jak Jezus (Mysłowice 2017), Światowe Dni Młodzieży, Międzynarodowy Festiwal Chrześcijański w Belozem (Bułgaria), Salezjański Dzień Wolontariatu w Krakowie, Spotkanie z Afryką (Racibórz 2013). Prowadzili dwa koncerty ewangelizacyjne na krakowskim Rynku: Jedno Ciało w Jednym Duchu (2017) i Jak chleb (2016).


 • 13 października, niedziela – spektakl teatralny, koncert na Dzień Papieski
  • 16.00 – Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu.
   • Spektakl według dramatu Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa.

Teatr Nie Teraz (TNT) powstał w Tarnowie jesienią 1980 r. Teatr jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, dwóch spektakli muzycznych, czterech spektakli ulicznych oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego we współpracy z innymi zespołami teatralnymi. TNT był laureatem wielu spotkań i przeglądów teatralnych w Polsce i zagranicą oraz gościem najważniejszych polskich festiwali i spotkań artystycznych.

Jako jedyny chyba zespół w Polsce, wywodzący się z ruchu teatrów alternatywnych, penetruje artystycznie konteksty kulturotwórcze i narodowe w ich wymiarze patriotycznym. I dlatego powstały takie spektakle jak: „Na etapie” (premiera – 2000) i „Wyklęci” (2012); „Ballada o Wołyniu” (2011); dramat Romana Brandstaettera „Dzień gniewu” (2013) oraz dramat Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” (2016), który przedstawiony zostanie w Radomiu w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 2019.

„Powrót Norwida” to zaskakująca opowieść o starym umierającym człowieku, odnalezionym w jakimś miejskim zaułku. Wszystko wskazuje, że utracił pamięć, choć po pewnym czasie opiekujący się nim odkrywają, że nazywa się Norwid – Cyprian Norwid. Ale przecież ten Norwid umarł w jakimś przytułku w Paryżu w roku 1883? Ten dziwny człowiek żyje jednak dzisiaj, a policja zajmuje się ustaleniem jego tożsamości…

„Powrót Norwida” to wyprawa w świat prawdziwie romantyczny i polski, gdzie miłość znaczy miłość, a honor wyklucza zdradę. Umieszczony w hospicjum człowiek pamięta wszystko, a siła jego wspomnień jest tak wielka, że zmienia rzeczywistość. To trochę tak, jakby z namalowanego obrazu schodzili do nas żywi ludzie, by potem zabrać nas ze sobą na drugą stronę.

  • 18.00 – Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny, ul. Sienkiewicza 13 w Radomiu – Dzień Papieski:
   • Msza Święta,
   • koncert „Totus Tuus Sum Maria” pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

Obaj wielcy Mężowie Stanu: św. Jan Paweł II oraz Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, całe swoje życie a także swoją służbę Kościołowi i Polsce zawierzyli Matce Bożej, której obecność zawsze odczuwali w swoim życiu.

Tym koncertem artyści nie tylko chcą oddać hołd tym wspaniałym Polakom, ale chcą tak jak Oni zawierzyć nas samych i nasz naród Matce Bożej. Chcą pokazać, że polska pobożność maryjna jest wpisana w dobre rozumienie naszej tożsamości narodowej. Chcą, abyśmy żyli tym samym Duchem, który ożywiał Św. Jana Pawła II i Sługę Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W programie koncertu znajdą się tradycyjne i współczesne pieśni maryjne opracowane na solistów, chór i orkiestrę, utwory maryjne z klasycznego dziedzictwa muzycznego (G B Pergolesi, F Mendelssohn Bartholdy) oraz fragmenty Oratorium o Kard. Prymasie Wyszyńskim.

 • Wykonawcy:
  • Hubert Kowalski – dyrygent, kompozytor
  • Joanna Klin – sopran
  • Marcin Jajkiewicz – tenor
  • ICON Orkiestra
  • Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II pod dyrekcją Zofii Borkowskiej

Hubert Kowalski założył w 2007 roku orkiestrę ICON złożoną w głównej mierze ze studentów i absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykonuje z nią własne kompozycje, muzykę filmową i rozrywkową (m.in. z grupą New Life M, Raz Dwa Trzy i Michałem Urbaniakiem).

 • Patronat honorowy:
  • Biskup Radomski Henryk Tomasik
  • Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski
 • Organizatorzy:
  • Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum,
  • Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej,
   • oraz
    • Radomska Orkiestra Kameralna,
    • Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”,
    • Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu,
    • Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka
    • Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu
    • Parafia katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu
    • Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu