Bp H. Tomasik: Krzyż jednoczy

630
Bp Henryk Tomasik z jubileuszowym Krzyżem w 50. rocznicę kapłaństwa. Foto: ks. S. Piekielnik

– W święto Podwyższenia Krzyża Świętego złożymy nasze dziękczynienie, nasze wyznanie wiary i dołączymy wielką modlitwę w intencji naszej ojczyzny, abyśmy byli wierni Chrystusowi. – zachęca bp Henryk Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” w Radio Plus Radom.

Bp Henryk Tomasik przypomniał znaczenia Krzyża i nawiązał do modlitewnej akcji „Polska pod Krzyżem”.

– Krzyż jest znakiem zbawienia, znakiem Chrystusa. Jest znakiem nadziei, jest także drogowskazem. Ale krzyż jest także dla nas lekcją ofiary. Prawdziwa wiara wyraża się przez ofiarę. Św. Franciszek Salezy jest autorem takiego bardzo ciekawego porównania: „Miarą miłości jest miłość bez miary”. Taką miłość bez miary objawia Chrystus w tajemnicy krzyża, a teraz czeka na naszą wdzięczność. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego złożymy nasze dziękczynienie, nasze wyznanie wiary i dołączymy wielką modlitwę w intencji naszej ojczyzny, abyśmy byli wierni Chrystusowi – powiedział biskup Tomasik.

Przypomniał również, że krzyż obecny na każdym kroku naszego życia.

– Ten krzyż jest obecny na naszych drogach, jest obecny w naszych domach, jest obecny w miejscach publicznych. Ten krzyż przypomina osobę Jezusa Chrystusa. On nie chce dzielić. On chce zwrócić naszą uwagę na Niego. Krzyż ma bardzo ciekawą symbolikę: Ta pionowa belka przypomina o tym, że przez Chrystusa przyszła do nas Boża prawda i Boża łaska. Przez Chrystusa my kierujemy nasze serca do nieba. Przez Chrystusa dokonuje się nasze zbawienie. Belka pozioma przypomina coś bardzo ważnego. Ludzie zjednoczeni z Panem Bogiem są sobie bliżsi, tworzą prawdziwą wspólnotę. Krzyż jednoczy, krzyż jest drogowskazem. – mówi bp Tomasik.