KOZIENICE – Parafia pw. Świętego Krzyża

• Rezydent:
    • ks. kan. prof. dr hab. Edward Warchoł

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.00;
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 12.00;
    • 16.30 (oprócz lipca i sierpnia);
  • Święta zniesione:
    • 7.30;
    • 9.00;
    • 10.30;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 7.00;
    • 17.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Kozienice – ulice: 1 Maja, 11 Listopada, Armii Ludowej, Batalionów Chłopskich, Bohaterów Getta, Cicha, Ciekawa, Cmentarna, Czwartek, Dolna, Filtrowa, Głowaczowska, Górna, Gwiazdkowa, Hamernicka, Janów–Toporów, Kilińskiego, Kochanowskiego, Kolejowa, Konstytucji 3 Maja, Kościuszki, Leśna, Lubelska, Maciejowicka, Mickiewicza, Miła, Miodowa, Młyńska, Nowy Świat, Ogrody, Osiedle Pokoju, Osiedle Skarpa, Parkowa, Piękna, Piłsudskiego, Polna, Przemysłowa, Przyjaciół, Przytulana, Radomska, Rodzinna, Sienkiewicza, Słoneczna, Sosnowa, Spokojna, Starowiejska, Szczęśliwa, Szpitalna, Świerczewskiego, Topolowa, Warszawska, Wiślana, Wójcików, Wójcików 2, Zielona, Żytnia;
    • miejcowości: Aleksandrówka, Augustów, Cudów, Dąbrówki, Holendry Kozienickie, Janów, Kępa Wólczyńska, Kociołki, Nowiny, Przewóz, Wójtostwo, Wójtostwo Parcele, Wólka Tyrzyńska, Wymysłów.
  • Odpusty:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • NMP Królowej Polski (3 maja)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 16–17 czerwca
  • Kościół filialny:
    • św. Augustyna w Augustowie,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 9.00 (lipiec–sierpień godz. 14.00)
  • Kaplice:
    • w Cudowie pw. Matki Kościoła,
      • Msza św. o godz. 16.00 po święcie św. Marka do końca czerwca, po wakacjach wrzesień i październik
    • św. Aleksandra przy ul. Lubelskiej,
      • Msza św. o godz. 17.00 po święcie św. Marka do końca czerwca, po wakacjach wrzesień i październik
    • św. Antoniego w Domu Pomocy Społecznej,
      • Msza św. o godz. 11.00, lipiec–sierpień – godz. 14.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących,
      • ul. Konstytucji 3 Maja 37, 26-900 Kozienice,
      • T: +48 48 614 23 27
  • Historia:

Pierwszy drewniany kościół był z fundacji króla Władysława Jagiełły i powstał w 1394 r. Spłonął on jednak w 1410 r. w wyniku napadu wojsk księcia Witolda. W 1557 r. został odbudowany i uposażony przez króla Zygmunta II Augusta. Należał do parafii Wargocin (teren obecnej diecezji siedleckiej) do 1559 r. W połowie XVI w. prawdopodobnie powstała parafia. Kościół został spalony w 1657 r., a odbudowany był w 1677 r. Kolejna drewniana świątynia została zbudowana w 1754 r., a rozebrana w 1869 r. W 1836 r. rosyjski generał Iwan Den, zarządzający wówczas donacją kozienicką, wybudował drewnianą plebanię. Obecny kościół pw. Świętego Krzyża zbudowano w latach 1868–1869 staraniem ks. Józefa Khauna. Miejsce pod budowę świątyni zlokalizowano po drugiej strony rynku. Kamień węgielny został położony 14 VI 1868 r. Budowa kościoła mogła być realizowana dzięki składkom wiernych i znacznej dotacji gen. Dena. Warunkiem otrzymania tej dotacji było zaprojektowanie świątyni w taki sposób, aby wejście główne do kościoła było od strony pałacu. Dedykacja kościoła miała miejsce 24 X 1869 r. Odnowienia świątyni dokonano w 1887 r. Polichromię wykonał art. Zdzisław Jasiński. W ostatnich latach, staraniem proboszcza parafii ks. Kazimierza Chojnackiego, przeprowadzane są gruntowne prace konserwatorskie kościoła.

MAPA DOJAZDU: