Laudate Libertas – Chwalmy Wolność

7240

Pod takim tytułem koncertował wystąpił krakowski Mieszany Chór Mariański w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku. Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowało Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wraz z parafią w Orońsku.

– Chór Mariański dał nie tylko koncert, ale śpiewał także w czasie Mszy św. To była prawdziwa uczta duchowa. Cieszę się z wizyty tak znakomitego zespołu w naszej parafii i cieszę się, że to była inicjatywa oddolna, która wpisuje się w tak wiele inicjatyw z okazji tej rocznicy, jakie dzieją się w całej Polsce – mówi ks. kan. Bolesław Mikrut, proboszcz parafii w Orońsku.

Mieszany Chór Mariański został założony w latach 30. XX w. przez ks. Józefa Orszulika i działa przy parafii pw. NMP z Lourdes w Krakowie (parafia prowadzona przez księży misjonarzy). Chór tworzy blisko 100 chórzystów w różnym wieku.

– Wyjątkowe w naszym chórze jest to, że jesteśmy chórem rodzinnym. W samym chórze jest 18 małżeństw, które zrodziły się w chórze. Śpiewają dziadkowie, rodzice, wnuki. Rozpiętość wiekowa to: nasz pan dyrygent – 75 lat i czternastoletnia najmłodsza chórzystka. Łączy nas niedzielna Msza św. Każdej niedzieli o 9.30 spotykamy się, przygotowujemy oprawę muzyczną. Chór Mariański to dwa filary: Ojczyzna i Bóg, i te dwa filary często ze sobą scalamy. A ten koncert wyjątkowy w 100lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to właśnie pieśni patriotyczne i pieśni, które dziękują Bogu za odzyskanie niepodległości. – mówi Roger Całkowski, prezes Stowarzyszenia „Mieszany Chór Mariański” i prezes Chóru Mariańskiego.

Roger Całkowski:

 

Od 50 lat dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest dr Jan Rybarski, muzyk, chórmistrz, organista, pedagog i kompozytor, absolwent Salezjańskiej Średniej Szkoły Muzycznej Organistów w Przemyślu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, wydziału Wychowania Muzycznego.

– Dr Jan Rybarski to „serce naszego chóru” – tak o nim mówimy. Bez niego nic by nie było. To w nim jest cały zapał, ta miłość do muzyki. A dzięki niemu również i my kochamy muzykę i Boga. Dyrygentem naszego chóru jest już od 50 lat, a od 60 lat jest organistą w naszej parafii – mówi prezes chóru.

Wśród chórzystów jest pochodząca z Orońska Magdalena Molenda.

– W Chórze Mariańskim śpiewa nasza córka Magdalena, która na AGH w Krakowie studiuje technologię chemiczną. Wyrosła ze scholi parafialnej oraz chórów i zespołów Ruchu Światło-Życie. Zostaliśmy zaproszeni z żoną na koncert kolęd do Krakowa, do kościoła pw. NMP z Lourdes. Koncert nas urzekł i wtedy zrodził się pomysł, by ten chór zaśpiewał u nas w Orońsku – mówi Jarosław Molenda, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

W czasie koncertu „Laudate Libertas – Chwalmy Wolność” można było usłyszeć m.in.: pieśń „Gaude Mater Polonia” (sł. Wincenty z Kielczy, komp. T. Klonowski), „Moja piosnka II” (sł. C. K. Norwid, muz. J. Świder), „Wierzę” (sł. J. Słowacki, muz. J. Świder), „Wszystko, co Polskę stanowi” (sł. Jan Paweł II, muz. I. Pfeiffer), „Bogarodzico Dziewico” (sł. J. Słowacki, muz. S. Żukowski), „Modlitwa do Bogarodzicy” (sł. K.K. Baczyński, muz. J. Świder), „Ave Maria” (J. Busto), „Głos duszy” (sł. J. Woźnicki, muz. A. Adolphe), „Czego chcesz od nas, Panie” (sł. J. Kochanowski, muz. J. Świder) i „Alleluja” (L. Delgado). Niespodzianką dla słuchaczy był utwór „Amazing Grace”.

„Wszystko, co Polskę stanowi” (sł. Jan Paweł II, muz. I. Pfeiffer)

 

„Modlitwa do Bogarodzicy” (sł. K.K. Baczyński, muz. J. Świder)

 

„Moja piosnka II” (sł. C. K. Norwid, muz. J. Świder)

 

„Amazing Grace”

Chór prezentuje bogaty repertuar muzyki sakralnej, a także muzyki klasycznej różnych epok – średniowiecza, renesansu, baroku, jak również kompozytorów współczesnych. Mieszany Chór Mariański poszczycić się może licznymi nagrodami i wyróżnieniami w prestiżowych konkursach muzyki chóralnej, np. „Złoty Dyplom” na II. Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej, czy zajął I miejsce w kategorii repertuar sakralny podczas VI. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cracovia Cantans”.

Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wraz z parafią w Orońsku i dofinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

[FAG id=8665]