Orszak Trzech Króli nie tylko w Radomiu

1701
Orszak Trzech Króli w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W niedzielę, 6 stycznia, w kilkunastu parafiach Diecezji Radomskiej odbędą się Orszaki Trzech Króli. W tym roku “największym Jasełkom na świecie” przyświecać będzie hasło: „Odnowi oblicze ziemi!”.

Od 2005 roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego organizowane są w Polsce korowody upamiętniające wędrówkę i pokłon Mędrców ze Wschodu przed Nowonarodzonym Jezusem Chrystusem. Jak mówią organizatorzy: „To największe Jasełka na świecie!”, w których w tym roku weźmie udział aż 751 miejscowości w Polsce oraz 22 za granicą (w 13 państwach).

Jak będą wyglądały Orszaki Trzech Króli w naszej diecezji?

Radom

W Radomiu Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz ósmy pod niezmiennym hasłem „Tobie Królu i panie kłaniają się radomianie”. O godz. 11.00 w radomskiej farze zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Uczestnicy Orszaku zgromadzą się na Rynku, by w samo południe wysłuchać „Edyktu Cesarza Augusta” i wyruszyć ulicami Reja i Żeromskiego w kierunku Placu Corazziego. Podczas przemarszu będzie można zobaczyć jasełkowe sceny: Grzech Pierworodny, Na Dworze Króla Heroda, W Gospodzie, Poruszenie wśród pasterzy, Pokłon przed Narodzonym Mesjaszem. Organizatorem są Radomscy Rycerze Kolumba.

Końskie

Tu Trzech Króli wyruszy z trzech koneckich kościołów. O godz. 12.30 „niebieski orszak” wyruszy spod kościoła pw. MB Nieustającej Pomocy. O godz. 12.45 – z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela („orszak zielony”). A o godz. 13.00 z kolegiaty pw. św. Mikołaja („orszak czerwony”). Spotkanie Trzech Króli pod kolegiatą o 13.15, a następnie pokłon przed Bożą Dzieciną, złożenie darów i wspólne kolędowanie. Będą również występy dzieci i młodzieży oraz „Jasełka”. Organizatorzy zapewniają poczęstunek; będzie m.in. zupa gulaszowa po myśliwsku oraz kawa i herbata.

Pionki

Po raz szósty w Pionkach Orszak Trzech Króli organizuje Rada Rycerzy Kolumba nr 15631. Początek o godz. 11.00 w kościele NMP Królowej Polski, gdzie Mszy św. przewodniczył będzie bp Piotr Turzyński. Orszak wyruszy z Ogródka Jordanowskiego. Na trasie marszu: przy pawilonach przy ul. Dębowej, przy „Legionówce” przy ul. Niepodległości, przed kościołem św. Barbary i naprzeciwko „Technikum Czerwonego”, zostaną odegrane scenki jasełkowe. W Trzech Króli tradycyjnie wcielą się członkowie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. Orszak zwieńczy pokłon Dzieciątku w szopce. Dla uczestników Orszaku Rycerze przygotowali ponad tysiąc koron i śpiewników. Będą też balony i flagi. W trakcie orszaku będą zbierane pieniądze na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z Pionek i okolic.

Opoczno

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Opoczyński Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go o godz. 12.00 Msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski. Tuż po Mszy św. wymarsz Orszaku na plac za Miejskim Domem Kultury, a tam: złożenie darów przez Trzech Króli, wspólne kolędowanie, przyznanie nagród za najlepszy „tematycznie” kostium oraz fajerwerki. Mile widziane przebrania: królowie (w kolorach niebieskim, czerwonym i brązowym), aniołki, pasterze, diabły, śmierć. Organizatorami są: Gmina Opoczno, Fundacja Orszak Trzech Króli, Miejski Dom Kultury w Opocznie oraz Parafia pw. NMP Królowej Polski w Opocznie.

Skarżysko Kamienna

Skarżyski Orszak Trzech Króli wyruszy po raz szósty. Zbiórki poszczególnych grup: o godz. 13.00 – Niepokalanego Poczęcia NMP (Rynek 64), a o 13.30 – parafie: św. Brata Alberta (ul. Spółdzielcza 52) i św. Józefa (ul. Legionów 64). O godz. 14.30 – spotkanie na Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury, a następnie o godz. 15.30 – przy sanktuarium MB Ostrobramskiej. Skarżyski Orszak to wspólna inicjatywa parafii: MB Ostrobramskiej, św. Brata Alberta, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa oraz Rycerzy Kolumba.

Szydłowiec

Po raz czwarty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Szydłowca. Świętowanie rozpocznie się o godz. 10.30 uroczystą Mszą św. w szydłowieckiej farze. Tam zgromadzą się odtwórcy głównych ról, dzieci w strojach i wierni. Następnie, po prezentacji Orszaku na Rynku Wielkim wszyscy udadzą się w drogę za Gwiazdą i Świętą Rodziną; przejście ulicami: Kielecką, Kościuszki, Widok, Radomską, by wrócić na Rynek i zgromadzić się wokół szopki. W wyznaczonych miejscach zaprezentowane zostaną scenki przedstawiające historię zbawienia od stworzenia pierwszych ludzi do narodzenia Zbawiciela. Na całej trasie do wspólnego kolędowania będzie zachęcać góralska kapela z Podhala.  

Starachowice

Orszak wyruszy o godz. 11.30 spod kościoła pw. Wszystkich Świętych i przejdzie ulicami Starachowic. Zakończenie będzie pod skałami. Organizatorzy to Rycerze Kolumba. 

Ruski Bród

Początek o godz. 9.30 pod nową leśniczówką skąd wyruszy Orszak. W kościele o 10.00 – pokłon Króli, Msza św. i śpiewanie kolęd i pastorałek. Zaprasza proboszcz parafii ks. Andrzej Kania.

Zakrzew

Ulicami Zakrzewa Orszak Trzech Króli przejdzie po raz trzeci. O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. w miejscowym kościele, a po liturgii wszyscy przejdą przed budynek Urzędu Gminy. Tam będą rozdawane korony i śpiewniki z kolędami. Orszak składał się będzie z przedstawicieli trzech kontynentów: Afryka (orszak niebieski przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej), Azja (orszak zielony przygotowany przez przedszkolaków) i Europa (orszak czerwony przygotowany przez gimnazjalistów). Trzej Królowie będą reprezentowali różne pokolenia, od kilkunastu do niemal 70 lat, a towarzyszyć im będą rycerze i dwórki. Uczestnicy przemaszerują w kierunku Szkoły Podstawowej, następnie wrócą do centrum i zakończą orszak na „orliku”. Podczas orszaku będzie można posłuchać wypowiedzi św. Jana Pawła II. Od szopki wszyscy przejdą w rytmie kolędy-poloneza „Bóg się rodzi”, a tam czekać będzie na nich Święta Rodzina (w role Maryi, Józefa i Dzieciątka wcieli się rodzina z parafii Zakrzew). Organizatorzy zapewniają gorący poczęstunek: bigos, herbata i papieskie kremówki. Organizatorami są: parafia pw. św. Jana Chrzciciela, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Przedszkole oraz UG Zakrzew.

Drzewica

W Drzewicy już po raz trzeci wyruszy w poszukiwaniu Dzieciątka Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go o godz. 12.00 Msza św. w kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy. Po liturgii wszyscy przejdą ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury, by oddać pokłon Dzieciątku. Wydarzeniem towarzyszącym będzie w tym roku koncert kolęd i pastorałek „Niech śpiewa cały świat” w wykonaniu scholi Filii Dei oraz grupy Mulieres. Na wszystkich uczestników Orszaku będzie czekała pyszna zupa przygotowana przez wolontariuszy Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Organizatorami są: Parafia pw. św. Łukasza w Drzewicy, Gmina i Miasto Drzewica, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.

Wśród orszakowych miast są od kilku lat również Kozienice, Zwoleń i Kazanów Ilżecki i po raz pierwszy Miedzierza.

Czekamy na informacje gdzie jeszcze przejdą Orszaki Trzech Króli i jaki będzie program tych uroczystości. Liczymy też na Wasze relacje po Orszaku, które chętnie zamieścimy na stronie diecezjalnej. Zapowiedzi i relacje można przesyłać na adres: admin@diecezja.radom.pl (w tytule wpiszcie „Orszak Trzech Króli 2019 – [nazwa miejscowości/parafii]”.